Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Ozdravování chovů skotu od IBR nese dobré výsledky do kategorie

TZ SVS ČR > Zdroje ICBP - Archiv> TZ SVS ČR> Zdroje ICBP - Archiv
Veterinární záležitosti > Živočišná výroba - Archiv> Veterinární záležitosti> Živočišná výroba - Archiv

Ozdravování chovů skotu od IBR nese dobré výsledky

Vydáno: 4.2.2009
Tisk článku
Autor: Ing. Alexandra Kvasničková
Tisková zpráva SVS ČR ze dne 3.2.2009.
Na počátku loňského roku rozhodla Evropská komise přiznat České republice, že může požadovat dodatečné záruky ve vztahu k IBR (infekční bovinní rhinotracheitidě). To znamená, že ČR uskutečňuje povinný ozdravovací program proti IBR a může vyžadovat veterinární záruky, tj. zakázat nebo vytvářet překážky při obchodování se skotem ze zemí, kde se toto onemocnění skotu vyskytuje.
 
Od počátku roku 2006 se v naší republice provádí povinný ozdravovací program proti IBR a výsledky jsou velmi dobré. Proti zhruba 19 % ozdraveného skotu na počátku ozdravování bylo dosaženo na konci roku 2008 prakticky 60 % ozdravených chovů. Proti loňskému roku to je zlepšení o dalších 10 %, jsme tedy zase o kus dále.
 
Naše republika je díky Státní veterinární správě a podpoře Ministerstva zemědělství uznána za zemi ozdravující, poskytující záruky a tudíž je důvěryhodná při obchodování se skotem a zárodečnými produkty v rámci EU. Náš „plemenný materiál“, to znamená mladý chovný dobytek, březí jalovice a plemenní býci, je žádán a dobře se uplatňuje na evropském i mimoevropském trhu. Naše republika se zařadila po bok ostatních, zejména sousedních zemí, které od IBR – infekční bovinní rhinotracheitidy – ozdravují. V dobrém to pociťují zejména chovatelé. ČR tedy může dnes v rámci obchodu se skotem a zárodečnými produkty (sperma, vajíčka a embrya) nabídnout vysoce hodnotný ale také zdravý genofond.
 
Prosté tohoto onemocnění skotu jsou pouze skandinávské země (Dánsko, Finsko, Švédsko a Norsko), Švýcarsko, Rakousko, dva regiony Německa (Oberpfaltz a Oberfranken v Bavorsku) a jedna provincie v Itálii (provincie Bolzano). Na seznamu zemí, které mají schválený povinný ozdravovací program, se nyní nachází kromě celé ČR již pouze zbývající část Německa a dva regiony v Itálii.
 
Znamená to tedy, že při dovozu skotu ze zemí, které nejsou prosté IBR, může ČR požadovat a kontrolovat splnění dodatečných záruk. Jde zejména o případy obchodování se skotem ze zemí, které zatím „neozdravují“. Je si tedy třeba uvědomit, že stále existují rizika nového zavlečení nákazy do chovů. A s tím je třeba počítat zejména při obchodování, či doplňování chovů. Je dobré si uvědomit, že IBR je onemocnění skotu, které sice neprovázejí úhyny, ale dochází „pouze“ ke snížení užitkovosti, což samozřejmě chovatelům způsobuje nemalé problémy.
 
Podle Milana Maleny, ústředního ředitele SVS ČR, je stále se zlepšující zdravotní stav chovaného skotu i loňské evropské uznání potvrzením dobré práce chovatelů, oceněním finanční pomoci Ministerstva zemědělství ČR i oceněním státního veterinárního dozoru. Na dobrých výsledcích se podíleli samozřejmě též soukromí veterinární lékaři.
 
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021