Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA

Přidat článek Placenta na čipu posloužila výzkumu účinku kofeinu na dítě do kategorie

Aktuality > Aktuality

Placenta na čipu posloužila výzkumu účinku kofeinu na dítě

Vydáno: 2.4.2019
Tisk článku
Autor: Gate2Biotech
Informace portálu Gate2Biotech

Placenta hraje zásadní roli v těhotenství a vývoji nenarozeného dítěte. Přesto je placenta jedním z nejméně prostudovaných orgánů v lidském těle. Američtí vědci z Iowa State University proto vytvořili důmyslný mikrokapalinový model placenty, tedy „placentu na čipu“, s jehož pomocí zkoumali, jak chemické látky procházejí z těla matky placentou do těla dítěte. Mezi jinými látkami se zaměřili na kofein, z něhož se stala druhá krev moderní civilizace.

Kredit: Lasitha Kurukula Arachchi for the Hashemi Lab.Donedávna se nové léky nebo léčebné postupy, předtím než byly vpuštěny do klinických testů, zkoušely na laboratorních zvířatech anebo na tkáňových kulturách. Nedávno se ale objevila technologie orgánů na čipu, která zahrnuje umělé systémy napodobující různé orgány, jako třeba plíce, srdce, zažívací soustavu, svaly nebo právě placentu.

Placenta funguje v těle ženy během těhotenství tak, že zajišťuje dodávku kyslíku a živin od matky dítěti, a zároveň i odklízení odpadu z metabolismu dítěte. Krevní oběh matky a dítěte přitom odděluje tenká bariéra, která ale pochopitelně není zcela neprostupná. Pro vědce a lékaře je velmi zajímavé zjistit, jaké molekuly touto bariérou procházejí a v jakém množství.

Tým Iowské státní univerzity postavil mikrokapalinový čip, který pracuje jako placentální bariéra. Pak s tímto čipem testovali, jak skrz bariéru procházejí různé chemické látky. Čip tvoří dva tenké kanálky o rozměrech 100 krát 400 mikronů, které odděluje biokompatibilní membrána. Badatelé nechali na obou stranách membrány narůst lidské buňky, které představovaly matku a plod. Na straně matky to byly buňky zvané trofoblasty, které tvoří klíčovou část placenty a na straně plodu endoteliální buňky cév z pupečníku.

Takto vytvořenou placentu Nicole Hashemi a její kolegové použili k výzkumu chování kofeinu v placentální bariéře. Kofein je v dnešní době velmi běžnou součástí každodenní stravy. Narození lidé s ním obvykle nemají žádný problém, ale vyvíjející se lidský plod nemá k dispozici správné enzymy, s jejichž pomocí by kofein zpracoval.

Vědci v průběhu experimentu aplikovali kofein na maternální straně placenty na čipu, v různých koncentracích. Po několika hodinách vyšlo najevo, že kofein skutečně může placentální bariérou projít od matky k plodu.

Placenta na čipu je pochopitelně jenom poměrně jednoduchý model složitého systému matčina těla s vyvíjejícím se zárodkem. Příště se podobný experiment může uskutečnit s celým tělem, tedy s celou „matkou a dítětem“ na mikrokapalinovém čipu. A klidně k tomu může dojít, protože zjištění, že kofein a podobné látky mohou projít placentou, je poměrně závažné a volá po dalším výzkumu.

 

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

 

Použité zdroje:
Původní zdroj: Global Challenges 
Sekundární zdroj: Iowa State University

 

Zdroj článku: Gate2Biotech

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2018