Bezpečnost potravin

Po stopách semen ve vztahu k propuknutí epidemie E. coli v Německu a ve Francii

Vydáno: 4. 10. 2011
Autor: MZe

Zpráva EFSA o průběhu epidemie v květnu a červnu 2011.

Po stopách semen (zejména pískavice) ve vztahu k propuknutí epidemie E. coli v Německu a ve Francii

Dne 21. května 2011 ohlásila Spolková republika Německo propuknutí epidemie onemocnění způsobené shiga toxin produkující bakterií Escherichia coli (STEC), sérotyp O104:H4. Na základě případové kontrolní studie bylo propuknutí epidemie spojeno s konzumací čerstvé salátové zeleniny. O deset dnů později německé orgány oznámily, že testy nepotvrdily kontaminaci dovážených španělských okurek nebezpečným typem střevní bakterie E. coli. Na okurkách byl sice zjištěn výskyt bakterie E. coli, nikoli však její toxické varianty O104.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) situaci v související s onemocněními v Německu a poté ve Francii od počátku pozorně sledoval. V rámci co možná nejrychlejší komunikace spolupracoval úřad s Evropskou komisí, Evropskou referenční laboratoří a Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), stejně jako se všemi příslušnými členskými státy Evropské unie prostřednictvím členů Poradního sboru EFSA.

Na základě zpětného sledování bylo konstatováno, že stopy možného zdroje nákazy EHEC O104:H4 v Německu, a později ve Francii, vedou do Egypta. Jak informovali experti z EFSA a z ECDC, mohl být původce onemocnění typu O104:H4 importován z Egypta prostřednictvím semen pískavice řecké seno (angl. Fenugreek).

EFSA a ECDC společně provedly rychlé hodnocení rizika nahromadění hemolyticko-uremického syndromu (HUS) v Bordeaux, Francie. V hodnocení obou evropských úřadů je popsána chronologie událostí. Pojítkem mezi francouzskými případy a předchozím propuknutím epidemie v Německu jsou s největší pravděpodobností výhonky pískavice.

Celou zprávu rekapitulující propuknutí a průběh epidemie můžete najít na webových stránkách Evropského úřadu pro bezpečnost potravin. http://www.efsa.europa.eu/en/supporting/pub/176e.htm

Zdroj: EFSA

 

Související termíny

Ze slovníku Bezpečnost potravin A-Z portálu Bezpečnosti Potravin (klikněte pro zobrazení termínů):