Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Potravinářská inspekce pokračuje v kontrolách zneužívání virové epidemie při prodeji doplňků stravy na internetu do kategorie

Aktuality DO > Aktuality DO
Aktuality > Aktuality

Potravinářská inspekce pokračuje v kontrolách zneužívání virové epidemie při prodeji doplňků stravy na internetu

Vydáno: 12.6.2020
Tisk článku
Autor: SZPI
Tisková zpráva SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zveřejnila od počátku nouzového stavu 49 případů zneužívání obav veřejnosti z šíření onemocnění COVID-19 některými prodejci doplňků stravy na internetu. Tito prodejci nabízeli produkty prostřednictvím zakázaných léčebných tvrzení, a to uváděním údajných účinků proti koronaviru a onemocnění COVID-19. Doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potraviny, a proto jim nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky, ty jsou vyhrazeny pouze léčivům.

Přehled aktuálních zjištění:

  1. Reklama na doplňky stravy na stránce http://www.aktin.cz/, kontrolovaná osoba zde při nabídce doplňků stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: Prevence a léčba koronaviru, …prevenci, nebo dokonce léčbě onemocnění COVID-19, používání vitaminu C proti koronaviru…“. Kontrolovanou osobou je společnost Selltime s.r.o.
  2. Reklama na doplňky stravy na stránce http://www.generica-bohemia.cz/, kontrolovaná osoba zde při nabídce doplňků stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: Chřipka, adenoviry, RS viry, koronaviry a viry chřipky a parachřipky atd…“. Kontrolovanou osobou je společnost Generica Bohemia spol. s r.o. 
  3. Nabídka doplňků stravy na stránce  http://www.siddha-ajurveda.cz/, kontrolovaná osoba na e-shopu  zřídila záložku „BALÍČKY“ s podzáložkou „Koronavir“, kde spotřebitelé mohli nakupovat mj. doplňky stravy. Samotný název prodejní podzáložky je považován za zakázané léčebné tvrzení. Kontrolovanou osobou je subjekt Ing. Sadajyoti, Zlín. 
  4. Reklama na doplňky stravy na stránce http://www.spektrumzdravi.cz/, kontrolovaná osoba zde při nabídce doplňků stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: preventivní opatření proti nakažení koronaviry“. Kontrolovanou osobou je společnost propeople s.r.o.    
  5. Nabídka doplňků stravy na stránce www.tinktura.eu/cs a reklama na doplňky stravy na stránce www.tinktura-info.eu/cs, kontrolovaná osoba zde při nabídce a propagaci doplňků stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „migréna“, dále byla na webu zřízena sekce „POTÍŽE“ s podkategoriemi „plísně“, „průjem“, „zácpa“. Samotné názvy prodejních podzáložek jsou považovány za zakázané léčebné tvrzení. Kontrolovanou osobou je společnost Bylinné kapky, s.r.o.  
  6. Nabídka doplňků stravy na stránce www.lekarna-brankovice.cz, kontrolovaná osoba na e-shopu zřídila prodejní kategorii „COVID-19“, kde spotřebitelé mohli nakupovat mj. doplňky stravy. Samotný název prodejní podzáložky je považován za zakázané léčebné tvrzení. Dále kontrolovaná osoba uváděla nepovolená léčebná tvrzení: Lišejník islandský obsahuje celou řadu aktivních látek, které mají až „antibiotický“ účinek (lichenin, isolichelin, jód). Lišejník je doporučován při zánětech horních cest dýchacích a k podpoře vykašlávání. Lišejník je tradičně používán při průjmech, žaludečních a střevních katarech.“ Kontrolovanou osobou je subjekt Miroslava Odrazilová, Brankovice.   
  7. Nabídka doplňků stravy na stránce  http://www.tiandebreclav.cz/, kontrolovaná osoba na e-shopu zřídila záložku „COVID-19 – TIPY A RADY“, kde spotřebitelé mohli nakupovat mj. doplňky stravy. Samotný název prodejní podzáložky je považován za zakázané léčebné tvrzení. Dále kontrolovaná osoba uváděla nepovolená léčebná tvrzení: COVID-19, Tipy a rady jak nám můžou produkty TianDe pomoci v boji s koronavirem.“ Kontrolovanou osobou je společnost AZ Corporation Czech s.r.o.  
  8. Nabídka doplňků stravy na stránkách http://www.zbozizkonkurzu.cz/, http://www.habu.cz/http://www.aaahome.cz/, kontrolovaná osoba zde při nabídce doplňku stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „Připravte nespecificky tělo na možné onemocnění koronaviry COVID-19“. Kontrolovanou osobou je společnost Qwerty Systems s.r.o.   
  9. Reklama a nabídka doplňků stravy na stránce http://www.eccevita.cz/, kontrolovaná osoba zde v reklamě uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „SARS-CoV-2 a naše imunita“ a při nabídce doplňku stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „Stop virům!“, „viry“, „chřipce a nachlazení“, „Nemoci a prevence“, „Artritida“, „Astma a alergie“, „Bolest“, „Cukrovka“, „Herpesové viry“, „Chronický únavový syndrom“, „Chřipka, nachlazení“, „Kožní nemoci“, „Kvasinky, plísně“, „Myomy“, „Nádory“, „Neplodnost“, „Onkologické nemoci“, „Osteoporoza“, „Průjem“, „Vředy“ atd. Kontrolovanou osobou je společnost Ecce Vita, spol. s r.o.    
  10. Reklamní leták na doplněk stravy s názvem „Contravirus“, kontrolovaná osoba zde při propagaci doplňků stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „Snižte riziko nákazy“, „CONTRAVIRUS“, „PREVENCE A LÉČBA RESPIRAČNÍCH ONEMOCNĚNÍ“, „Bolesti hrdla, zánětlivé stavy plic a průdušek i záněty přínosových dutin“, „alergenů, bakterií a virů, které mohou velmi rychle zaútočit na dýchací systém člověka“, „před těmito škodlivými faktory“, „mikroorganismů“, „léčbě“, „Onemocnění dýchacích“, „rýma“, „kašel“, „zánět nosohltanu“, „KAŠLE“, „KAŠLE“, „Kašel“, „zánětu sliznic dýchacích cest. Jde o sebeočišťovací mechanismus, během kterého za specifických impulzivních stahů dýchacích svalů dochází k vypuzení nežádoucích látek, byť jsou mnohdy okem neviditelné“, „KAŠLE“, „postižení sliznice virem nebo bakterií“, „antibakteriální“. Kontrolovanou osobou je společnost Naturprodukt CZ spol. s r. o.

 

Použitím zakázaných léčebných tvrzení provozovatelé porušili požadavky nařízení 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, respektive zákon o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb.

S kontrolovanými osobami SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Inspektoři SZPI aktuálně šetří další případy podezření na použití nepovolených léčebných tvrzení u doplňků stravy právě v návaznosti na virovou epidemii. Inspekce se bude kontrole používání nepovolených léčebných tvrzení tohoto typu u doplňků stravy věnovat i dále.

 

O obdobných zjištěních SZPI informovala již v TZ ze dne 27. 3. 2020, 19. 3. 2020, 8. 4. 2020, 17. 4. 2020, 11. 5. 2020 a 26. 5. 2020.

     
Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva
tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633
       
       
Zdroj: SZPI
1 aaahome.png 2 aktin.cz_1.png4 contravirus_leták.png  5 eccevita_1.png6 eccevita_2.png8 habu.png   9 lekarna-brankovice.cz.PNG   10 sidha-ajurveda.cz_1.png  11 spektrumzdravi.cz.png 12 tiandebreclav.cz.PNG   13 tinktura.eu_tinktura-info.eu.PNG14 zbozizkonkurzu.png
Fotografie viz webové stránky szpi: szpi.gov.cz
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021