Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA

Přidat článek Probíhá osvětově-preventivní kampaň „SUCHEJ ÚNOR“ do kategorie

Aktuality DO > Aktuality DO
Aktuality > Aktuality

Probíhá osvětově-preventivní kampaň „SUCHEJ ÚNOR“

Vydáno: 4.2.2019
Tisk článku
Autor: HSHMP
Podle poslední srovnávací studie Světové zdravotnické organizace se Česko umístilo na třetím místě na světě ve spotřebě alkoholu na hlavu.

Kampaň „SUCHEJ ÚNOR“ pořádá již posedmé Liga otevřených mužů (LOM). Generálním partnerem letošního ročníku je Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR, odbornou záštitu akce zajišťuje Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty UK a Národní ústav duševního zdraví. Hygienická stanice hlavní města Prahy (dále jen "HSHMP") se k této kampani již tradičně připojuje a vyzývá všechny Pražany k aktivnímu se zapojení.

 

SUCHEJ ÚNOR má jednoduchá pravidla: celý únor bez alkoholu. „Chceme pohnout národem, který pije přes míru,“ říká ředitel LOM Josef Petr s tím, že letos otevírají kampaň i pro ženy, zúčastnit se mohou i rodinné, partnerské nebo firemní týmy. Registrace na webu www.suchejunor.cz je jednoduchá a na každého účastníka čekají tipy na cvičení, motivační tričko a trenýrky, rady a podpora odborníků a výsledně dobrý pocit ze sebe.

Důvod k účasti je zřejmý: podle poslední srovnávací studie Světové zdravotnické organizace (Global status report on alcohol and health 2018  - WHO) se Česko umístilo na třetím místě na světě ve spotřebě alkoholu na hlavu, větší spotřebu má už jen Moldávie a Litva. Průměrný Čech vypije 14,4 litru čistého lihu za rok. To si lze představit jako 725 půllitrů piva pro každého obyvatele státu, pro všechny včetně NEJMENŠÍCH.  

Za hranicí rizikového pití je přes jeden milión lidí. Každý sedmý dospělý člověk pije přes míru. Společenské náklady nadměrného pití se u nás odhadují na více než 59 miliard korun ročně. Alkohol vyvolává závislost, podílí se na sebevraždách a násilných úmrtích, způsobil čtvrtinu zranění při dopravních nehodách, působí cirhózu jater, rakovinu úst, hltanu i tlustého střeva, vyvolává zánět slinivky, usnadňuje vznik a zhoršuje průběh tuberkulózy a dalších infekcí, spolupůsobí při vzniku rakoviny plic.... 

SUCHEJ ÚNOR umožňuje účastníkům poznat, do jaké míry mají své pití pod kontrolou. Každému účastníkovi přinese zlepšení nálady, fyzického i psychického stavu a výkonnosti, zlepšení spánku, trávení, pocit svěžesti a uspokojivější mezilidské vztahy. Kromě toho ušetří i nemalé peníze.
„Pokud někdo nezvládne měsíc bez alkoholu, může to znamenat, že se pití pro takového člověka stalo nebo v budoucnu může stát závažným osobním problémem,“ říká profesor PhDr. Michal Miovský, přednosta kliniky adiktologie.  

V Praze 3.2.2019  

MUDr. Danuše Antošová
odborný rada podpory zdraví a zdravotní politiky
Kancelář ředitele HSHMP  

Zdroje:

 

Zdroj článku: HSHMP

 
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2018