Bezpečnost potravin

Sněmovna schválila zákon na ochranu zvířat proti týrání

Vydáno: 19. 6. 2008
Autor:

Tisková zpráva MZe ČR ze dne 18.6.2008.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dnes jednomyslně podpořila novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Novela byla projednána v tzv. zkráceném řízení. Do Senátu tak míří norma v podobě, kterou již před několika týdny horní komora podpořila.
 
Původní návrh novely předložený počátkem letošního roku byl v průběhu projednávání v Poslanecké sněmovně pozměňovacím návrhem doplněn přes nesouhlas ministerstva zemědělství o ustanovení umožňující při výcviku loveckého psa cvičení na jiném živém zvířeti, tzv. kontaktní norování. Senát toto ustanovení navrhl vypustit a vrátil návrh novely zákona s pozměňovacími návrhy zpět do Poslanecké sněmovny. Poslanecká sněmovna však většinou všech poslanců přehlasovala Senát a setrvala na původní verzi. Novela zákona obsahující ustanovení umožňující kontaktní norování byla 12. února 2008 postoupena prezidentu republiky. Prezident novelu zákona nepodepsal a vrátil ji Poslanecké sněmovně. Poslanci veto 11. března nepřehlasovali a zákon nebyl přijat.
„Vzhledem k tomu, že návrh zákona upravoval kromě tohoto problematického ustanovení ještě mnoho podstatných institutů, bylo nutné urychleně znovu zahájit legislativní proces. Návrh novely, který se dnes podařilo ve Sněmovně prosadit, byl předkládán ve verzi schválené Senátem. Jsem proto přesvědčen, že se pro návrh podaří nalézt podporu i v horní komoře parlamentu,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.
 
Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání obsahuje celou řadu změn, které výrazně přispějí ke zlepšení ochrany zvířat v ČR, například:

* Zpřísňuje postihy za týrání zvířat, výrazně se zvyšuje výše pokut, které je možno uložit za přestupky a správní delikty na úseku ochrany zvířat proti týrání.  
* Nově definuje podmínky ochraně zvířat během přepravy. Toto je hlavním cílem novelizace, jedná se o sladění s evropskou legislativou.

·        Zavádí zcela nově ochranu zraněných volně žijících zvířat a úpravu činnosti záchranných stanic. Doposud se na handicapovaná zvířata a na záchranné stanice žádná zvláštní pravidla nevztahovala. Na tato ustanovení navazuje novela zákona o ochraně přírody a krajiny.

·        Nově je zavedena povinnost osob, které obchodují se zvířaty určenými pro zájmové chovy, poskytnout kupujícímu písemné informace o podmínkách chovu a správné péči o kupované zvíře.
·        Přináší povinnost čipování druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči, které mohou zahrnovat i tzv. exotická zvířata např. velké kočkovité šelmy.
·        Nově je obcím umožněno označit čipem nebo tetováním toulavé a opuštěné psy v obci, což má přispět ke snížení počtu toulavých a opuštěných zvířat a zamezit jejich opakovaným únikům.
·        Dochází ke zpřesnění řady ustanovení v oblasti ochrany zvířat v zájmových chovech, zejména druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči, zvířat pokusných i zvířat volně žijících. Zpřesněna jsou rovněž ustanovení upravující ochranu zvířat při porážení, utrácení nebo jiném usmrcování.
 
V návaznosti na některé zavádějící informace, které se v souvislosti se schválením novely vládou objevily v médiích, upozornil ministr Gandalovič na fakt, že cílem zákona na ochranu zvířat není trestat majitele psů. Pravidla pro volný pohyb psů si upravují obce na základě vyhlášky, tuto možnost mají již od 1. března 2004. Na tomto  připravovaná novela nic nemění.
„Zákon na ochranu zvířat proti týrání sám nezavádí povinnost vést psa na vodítku. Tato povinnost platí pouze v těch obcích, které za tímto účelem vydají na základě zákona obecně závaznou vyhlášku. Jestliže obec v rámci stanovení pravidel pro pohyb psů omezí nebo zakáže volné pobíhání psů na veřejných prostranstvích, měla by rovněž  konkrétně určit prostory, na něž se tato omezení nevztahují,“ řekl ministr Gandalovič s tím, že podle údajů Ministerstva vnitra ČR bylo v roce 2007 vydáno 385 těchto vyhlášek, v roce 2006 to bylo 284 vyhlášek, v roce 2005 345 vyhlášek, v roce 2004 237.
 
 
Petr Vorlíček, tiskový mluvčí MZe