Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Speciální potraviny ve sportu do kategorie

Vlivy na zdraví - Archiv > Vlivy na zdraví - Archiv> Potravinářství - Archiv
Zvláštní výživa > Výživa - Archiv> Zvláštní výživa> Výživa - Archiv

Speciální potraviny ve sportu

Vydáno: 19.2.2009
Tisk článku
Jaký je účel podávání doplňků stravy s obsahem biologicky účinných látek.

Ve sportu lze vnímat nutričně bohatou stravu a vyvážený pitný režim jako důležitý doplněk tréninkové aktivity a i jako předpoklad efektivnosti tréninku.
Dodnes nejsou však některým sportovcům a jejich trenérům zcela jasné rozdíly mezi podpůrným prostředkem, doplňkem stravy (registrovaným jako potravina), potravinou pro zvláštní výživu sportovců či dopingem (většinou registrovaným jako lék), tj. zakázanou podporou sportovního výkonu pomocí manipulace s léky a podobnými látkami.
Doplňky stravy jsou potraviny, které mají oproti běžným potravinám vyšší obsah některých látek (vitaminů, minerálních látek apod.). Nejsou určeny k léčbě onemocnění a jejich regulace je v kompetenci MZd ČR, které před jejich uvedením na trh posuzuje pouze zdravotní nezávadnost, ale není hodnocena jejich účinnost. Výrobce se proto často odkazuje na studie prováděné s léčivými přípravky obsahujícími stejnou látku, protože léčivé přípravky před uvedením na trh procházejí registračním řízením (Státní ústav pro kontrolu léčiv), kde je na základě klinických studií hodnocena i účinnost přípravku.
Toho ale obratně marketingově využívají různí prodejci těch či oněch registrovaných látek (včetně nelegálních distributorů dopingu)! Namísto promyšlené stimulace sportovního výkonu sportovní suplementací slibují „hory doly“ ve smyslu klíčového ovlivnění výkonu a regenerace sportovce. Často ale zamlčují vedlejší účinky dopingu, tedy negativní zdravotně rizikové účinky. V déle- i krátkodobém horizontu může tak dojít k poškození zdraví sportovců, podobně jako u řady farmakoterapií, jejichž vedlejší účinky nejsou odborně kompenzovány.

Účelem podávání legálně distribuovaných a Státním zdravotním ústavem (resp. MZd ČR) zaregistrovaných doplňků stravy s obsahem účinných látek je:
a) uspokojovat odůvodněné zvýšené nároky sportovců na zdroje energie a stavebních látek, tj. na živiny (cukry, tuky, bílkoviny, tedy tzv. makroergní substráty) a mikroživiny (vitaminy, minerální látky a vitageny, např. koenzym Q10) doplněním jejich přirozeného obsahu ve stravě,
b) zajistit doplňkový přívod látek s významným biologickým účinkem (např. stimulátory metabolismu jako třeba trojmocný chrom či vitaminy podporující metabolické přeměny makroergních substrátů a antioxidační mikroživiny potlačující tzv. oxidační stres sportovců).

V žádném případě nemohou doplňky stravy nahradit úlohu:
a) odborně sestaveného sportovního jídelníčku založeného na pestrém, komplexním a vyváženém „koši“ vybraných potravin,
b) některých postupů spojených s přípravou na soutěže a sportovní vrcholy ve sportu rutinně užívaných (např. superkompenzace),
c) regenerace.

Sportovci díky doplňkům stravy  nejsou nuceni konzumovat tak velké dávky potravin, aby tělu zajistili požadované množství biologicky účinných látek, které je adekvátní jejich zvýšeným potřebám. Díky promyšlenému a odborníkem sestavenému užívání doplňků stravy (tzv. suplementační plán) tedy nedochází k nadměrnému zatěžování gastrointestinálního traktu sportovce zvýšenými objemy jídla či tekutin v návaznosti na tréninkový proces.

Výživa a potraviny, 63, 2008, č.6, s.146-147


Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021