Bezpečnost potravin

Spotřeba pesticidů v České republice za rok 2019 opět klesla

Vydáno: 2. 7. 2020
Autor: Ministerstvo zemědělství

Tisková zpráva Ministerstva zemědělství

Celkové množství chemických přípravků na ochranu rostlin, které čeští zemědělci použili v loňském roce, oproti roku 2018 mírně kleslo. Zemědělci více používají alternativní přípravky, které jsou šetrnější k přírodě. Uvádí to Výroční zpráva o plnění Národního akčního plánu pro bezpečné používání pesticidů v České republice za rok 2019.

„Česká republika je v používání pesticidů pod průměrem Evropské unie. Jejich spotřeba u nás za poslední roky klesá. Například předloni to bylo o 8,8 procenta méně než v roce 2017 a v roce 2019 o 1,4 procenta méně než v roce 2018. U glyfosátu byla spotřeba v roce 2018 dokonce nižší o 25,5 procenta oproti roku 2017 a v roce 2019 o 13 procent nižší ve srovnání s rokem 2018. Jsme mezi trojicí unijních zemí, s Portugalskem a Irskem, kde objem prodaných prostředků proti škůdcům klesá nejvíce. Přibližně dvě třetiny unijního prodeje pesticidů připadají podle evropského statistického úřadu Eurostat na čtyři země, a to Francii, Španělsko, Itálii a Německo,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Ochrana půdy, vody a ovzduší patří k prioritám Ministerstva zemědělství (MZe). Národní akční plán (NAP) k bezpečnému používání pesticidů, který přijala předloni vláda, v pětiletém horizontu snižuje používání přípravků v zemědělství i v lesnictví. Podle výroční zprávy NAP za loňský rok opět poklesla spotřeba chemických přípravků na ochranu rostlin a stoupla spotřeba biopreparátů.

Loni více klesla spotřeba herbicidů a desikantů. Důvodem byl zákaz předsklizňového používání přípravků s účinnou látkou glyfosát u potravinářské produkce, takže se jejich spotřeba meziročně snížila o 13 % (z 558 837 kg v roce 2018 na 485 816 kg v roce 2019). Vzhledem k loňskému průběhu počasí nebylo nutné opakovat insekticidní ošetření, a v meziročním srovnání tak došlo k mírnému poklesu spotřeby také v kategorii insekticidů. Podle statistiky je patrný i významný pokles spotřeby insekticidních mořidel, to je důsledek zákazu používání insekticidních mořidel na bázi neonikotinoidů do obilnin z roku 2018.

Úkoly vyplývající z opatření NAP, uvádí zpráva, byly v roce 2019 naplňovány ve všech oblastech zaměření, tj. oblasti ochrany zdraví lidí, vod a oblasti snížení rizik spojených s používáním přípravků na ochranu rostlin (POR) z hlediska necílových organismů, a to díky aktivitám organizací státní správy, akademické a výzkumné sféry.

NAP k bezpečnému používání pesticidů je soubor opatření, kterým se ve členských státech EU realizuje program snížení nepříznivého vlivu přípravků na ochranu rostlin na zdraví lidí a životní prostředí. Rozsah plnění úkolů NAP ke snížení používání pesticidů v ČR je každoročně vyhodnocován a publikován formou výroční zprávy o plnění NAP, kterou MZe předkládá pro informaci vládě.

 

Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj: Ministerstvo zemědělství


Foto: Shutterstock