Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Stanoviska EFSA k přídavku některých látek a k používání určitých tvrzení do kategorie

Značení potravin - Archiv > Značení potravin - Archiv> Potravinářství - Archiv
Výživa - Archiv > Výživa - Archiv> Potravinářství - Archiv

Stanoviska EFSA k přídavku některých látek a k používání určitých tvrzení

Vydáno: 7.1.2009
Tisk článku
Úřad EFSA se negativně vyjádřil k používání tvrzení ohledně vlivu bílkovin na růst kostí, luteinu pro zlepšení zraku, probiotika proti trávicím potížím, a k používání některých látek v doplňcích.
Odborná skupina NDA (pro dietní produkty, výživu a alergie) úřadu EFSA vydala negativní stanovisko k požadavku francouzské mlékárny Transformation Laitiere Francaise na uvádění tvrzení „přispívá k růstu kostí u dětí“ na potravinách na bázi mléka v případě, že podíl bílkovin na energetické hodnotě potraviny je nejméně 12 %. Není sporu o tom, že přiměřený přívod bílkovin stravou je předpokladem správného růstu kostí, ale v Evropě není evidován nedostatečný příjem, aby právě toto muselo být na výrobku deklarováno. Kromě toho, vzhledem k tomu, že se jedná o požadavek mlékárny, znamenalo by to, že tvrzení by bylo uváděno právě na mléčných výrobcích, a přitom z výživového hlediska není potřebné, aby bílkoviny pocházely právě z živočišných zdrojů (z mléka).
Společnost Wyeth žádala o schválení tvrzení týkajícího se přidaného luteinu pro zlepšení zraku na výrobcích pro kojence - řada FloraGlo. Není sice důvod mít obavy z účinků vysokého množství luteinu, ale nejsou k dispozici důkazy o vlivu dlouhodobého příjmu luteinu na kvalitu zraku. Výsledky jedné studie, která se snaží účinky luteinu (a příslušné dávky) dokazovat, se jeví jako nedostatečné.
Společnost Valio požadovala možnost uvádět „LGG MAX - kombinované probiotikum potlačuje trávicí potíže, především nadýmání, bolesti v podbřišku a zvukové projevy žaludku (borborygmi)“. Podle tvrzení společnosti Valio, lze tyto projevy snížit o 40 %. Podle NDA však jsou důkazy nedostatečné a směsi mikroorganismů nedostatečně definované.

Pokud jde o formy thiaminu použitelné k obohacování, vyjádřila se odborná skupina ANS (pro aditiva a zdroje živin) úřadu EFSA, že nejsou obavy z použití thiamin-monofosfát-chloridu nebo thiamin-pyrofosfát-chloridu, které jsou běžnou součástí stravy, a jsou před vstřebáváním konvertovány na thiamin. Avšak benfothiamin, požadovaný asociací  Health Food Manufacturers Association k doplnění do směrnice 2002/46 o doplňcích, není z hlediska lidí endogenní látkou, jeho biologická využitelnost je vyšší než jiných forem thiaminu, a přitom není k dispozici dostatek studií ohledně případného toxického vlivu na reprodukci a na vývoj organismu, vlivu na genotoxicitu a dlouhodobý toxický účinek.
Společnost Solgar Vitamin and Herb požadovala možnost použití pantethinu do doplňků stravy jakožto zdroje kyseliny pantotenové. Podle skupiny ANS není prokázána bezpečnost extrémně vysokých dávek pantethinu (500 až 900 mg denně), jaké byly zjištěny v některých doplňcích prodávaných v USA. Dokonce už při dávkách nad 350 mg byly zaznamenány projevy jako pálení žáhy, průjem a trávicí potíže. V multivitaminových doplňcích v Evropě byly zjištěny 10 až 500 mg. Dávky 10 mg/den neznamenají podle ANS žádné riziko.

EU Food Law, 2008, č. 370, s.15-16
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021