Bezpečnost potravin

Světový týden informovanosti o soli 2019

Vydáno: 5. 3. 2019
Autor: HSHMP

HSHMP upozorňuje, že odstartovala celosvětová týdenní kampaň World Salt Awareness Week 4. – 11. 3. 2019.

Cílem celosvětové kampaně je upozornit na nadměrnou konzumaci soli v potravě a na negativní vliv této spotřeby na zdraví dětí i dospělých. Letošním cílem je omezit konzumaci skryté soli.  
 Sůl je pro lidský organismus nepostradatelná, ale současně platí, že její nadměrný přísun je velkým zdravotním rizikem. V současné době se za optimální denní příjem soli pro dospělého člověka považuje 5 g, pro děti ještě méně. Množství 5 g soli naplní čajovou lžičku. Z tohoto množství jen část může být použita k osolení jídel či být viditelná na povrchu potravin, neboť do 5 g musí být započítána i ta část, která je již skryta v potravinách jako jejich technologicky nezbytná součást. Letošní kampaň nás vybízí: Zaměřme svou pozornost na tuto skrytou sůl. Výrobci mnohdy její množství přehánějí. Zaměřme pozornost na skrytou sůl, tlačme na výrobce i kuchaře v restauracích. 
Skutečná spotřeba soli v Česku, bohužel, vysoko překračuje doporučenou hranici. Spotřeba soli je až trojnásobně vysoká. Důsledkem vyšší konzumace soli je vyšší krevní tlak, jenž má za následek zvýšený výskyt onemocnění srdce a velkých cév, a tedy vyšší nemocnost a předčasnou úmrtnost z těchto příčin. Vyšší obsah soli v potravě přispívá i ke vzniku onemocnění ledvin (např. ledvinové kameny) a osteoporózy. Zprostředkovaně podporuje i rozvoj obezity, neboť slaná chuť jídla vyvolává žízeň a zároveň podporuje oblibu sladkých nápojů, po nichž se objevuje chuť na slané, čímž vlastně vzniká začarovaný kruh. Bohužel všechna tato rizika se týkají v Česku i dětské populace.  
Je tedy třeba výrazně snížit objem konzumované soli. Cestou, jak toho dosáhnout, aniž by změna byla vnímána negativně, je pozvolné snižování obsahu soli a ovlivňování chuti pokrmů neslanými kořenícími přísadami. K tomu pomáhá:  

·       Postupně míň solit při přípravě pokrmů
·       Nahrazovat sůl bylinkami čerstvými či sušenými, či neslaným kořením, cibulí, česnekem
·       Nedosolovat na talíři a odstranit sůl a další dochucovadla ze stolu
·       Omezovat nákup a konzumaci polotovarů, pokud lze, vařit ze základních surovin doma
·       Omezovat konzumaci slaných potravin – tvrdých sýrů, salámů a dalších potravin,
        upravovaných uzením, oliv a slaných zeleninových a rybích konzerv, instantních polévek,  
        nudlí a dalších pokrmů, ostatních konzervovaných potravin, marinád apod.
·       Nekupovat takové potraviny, na kterých je sůl vidět: pečivo, preclíky, chipsy, tyčinky…
·       Dětem slané pochutiny nenabízet vůbec  

 
Je čas na akci! Omezme příjem soli na 5 g/den!  

 
V Praze 4. 3. 2019  
MUDr. Danuše Antošová
odborný rada podpory zdraví a zdravotní politiky
Kancelář ředitele HSHMP
  
Zdroje:

 

Zdroj článku: Hygienická stanice hlavního města Prahy