Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Světový týden kojení 2014 do kategorie

Aktuality > Aktuality
Programy podporující zdraví > Zdroje ICBP - Archiv> Zdroje ICBP - Archiv> Programy podporující zdraví

Světový týden kojení 2014

Vydáno: 5.8.2014
Tisk článku
Autor: SZÚ
Tisková zpráva Centra podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu u příležitosti Světového týdne kojení.

Kojením proti obezitě

První srpnový týden je už více než 20 let Světovým týdnem kojení. Jeho téma každoročně vyhlašuje WABA, mezinárodní unie zabývající se podporou a propagací kojení. Letošní motto zní „KOJENÍ – DAR PRO ŽIVOT!“ Už sám název tak vyjadřuje, co je nejlepším dárkem, který může maminka dítěti dát do života na jeho startu. V České republice je význam kojení připomínán českým Týdnem kojení 15.9.-21.9.2014.

Státní zdravotní ústav a Univerzita Karlova, 3. lékařská fakulta ve spolupráci s téměř 50 dětskými lékaři provedly v uplynulých letech rozsáhlou studii růstu více než 1700 českých kojených dětí z celé republiky. „Znalost odlišností růstu kojených dětí, zejména ve věku kolem 2. a 3. měsíce věku, zabraňuje předčasnému a mnohdy neopodstatněnému zavedení dokrmu, „upozorňuje Mgr. Markéta Paulová, Ph.D. ze Státního zdravotního ústavu v Praze. „Přibližně kolem tohoto věku totiž začíná zpomalovat rychlost, s jakou dosud miminko přibývalo na hmotnosti, což někdy bývá nesprávně interpretováno jako neprospívání dítěte a zdůvodňováno  tím, že výživa pouze mateřským mlékem, tedy tzv. výlučné kojení, už dítěti nestačí.“

Délka výlučného kojení přitom hraje ve vývoji dítěte důležitou roli. Zmíněný výzkum potvrdil, že maminky, které déle kojí výlučně (tj. bez dalšího dokrmování), pak také déle udržují kojení i po zavedení doplňkové stravy. Jejich děti proto dostávají všechny zdraví prospěšné látky obsažené v mateřském mléce do vyššího věku.

Podpora výlučného kojení do ukončeného 6. měsíce věku dítěte a zachování kojení podle potřeb dítěte i po zavedení odpovídající doplňkové výživy je ve shodě s doporučením Světové zdravotnické organizace, která jej navrhla jako jedno z nejčasnějších účinných preventivních opatření proti šíření dětské obezity. Jak potvrzuje jedna z řešitelek studie růstu českých kojených dětí Ing. Jana Vignerová, CSc., také výsledky české studie ukázaly, že ve srovnání s normální populací bylo v souboru kojených dětí výrazně méně dětí jak s nadváhou, tak s obezitou a tento efekt byl zřejmý i po skončení výlučného kojení. „Ještě při posledním měření v 18 měsících věku dítěte bylo zřejmé, že mezi déle kojenými dětmi je méně obézních i méně dětí s nadváhou, a to jak ve srovnání s celkovou populací, tak ve srovnání s dětmi kojenými kratší dobu,“doplňuje Ing. Vignerová.

Na základě výsledků výzkumu byl vydán informační leták Jak hodnotit růst kojeného dítěte, který je volně stažitelný z webových stránek Státního zdravotního ústavu.

Další informace nejen o růstu kojených dětí lze získat na webových stránkách Státního zdravotního ústavu: http://www.szu.cz/publikace/data/rustove-grafy.


Zdroj:  SZÚ

Související termíny

Ze slovníku Bezpečnost potravin A-Z portálu Bezpečnosti Potravin (klikněte pro zobrazení termínů):
Kojení

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021