Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek SVS ČR: Úspěch naší veterinární diplomacie  (8. 2. 2008) do kategorie

TZ SVS ČR > Zdroje ICBP - Archiv> TZ SVS ČR> Zdroje ICBP - Archiv

SVS ČR: Úspěch naší veterinární diplomacie  (8. 2. 2008)

Vydáno: 8.2.2008
Tisk článku
Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 8. 2. 2008. Zpráva tiskového mluvčího J. Dubna
STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA ČESKÉ REPUBLIKY
Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154, fax: 227 010 190,
e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.
 
Na základě žádosti, kterou předložila Státní veterinární správa ČR, zástupci členských zemí EU ve Stálém veterinárním výboru tento týden jednomyslně schválili návrh rozhodnutí Komise o přiznání dodatečných záruk České republice ve vztahu k IBR (infekční bovinní rhinotracheitidě). ČR uskutečňuje povinný ozdravovací program proti IBR a může vyžadovat veterinární záruky pro obchodování se skotem ze zemí, kde se toto onemocnění skotu vyskytuje. Nyní se očekává uveřejnění tohoto Rozhodnutí Komise v Úředním věstníku. Stálý veterinární výbor ocenil, že za dva roky ozdravování doznala ČR pokrok. Proti zhruba 19 % ozdraveného skotu na počátku roku 2006 bylo dosaženo na konci roku 2007 prakticky 48 %. Tato zpráva musí českým, moravským a slezským chovatelům znít jako rajská hudba.
Naše republika je díky Státní veterinární správě a podpoře Ministerstva zemědělství uznána za zemi ozdravující, poskytující záruky a tudíž důvěryhodnou při obchodování se skotem v rámci intrakomunitárního trhu. Náš „plemenný materiál“, to znamená mladý chovný dobytek či býci anebo embrya apod., je žádán a dobře se uplatňuje na evropském i mimoevropském trhu. V dobrém to pocítí zejména chovatelé, že se naše republika zařadila po bok ostatních, zejména sousedních zemí, které od IBR – infekční bovinní rhinotracheitidy – ozdravují. Prosté tohoto onemocnění skotu jsou pouze skandinávské země (Dánsko, Finsko a Švédsko), Rakousko, dva regiony Německa (Oberpfaltz a Oberfranken v Bavorsku) a jedna provincie v Itálii (provincie Bolzano). Na seznamu zemí, které mají schválený povinný ozdravovací program, se nyní nachází kromě celé ČR již pouze zbývající část Německa a dva regiony v Itálii.
Je třeba zdůraznit, že při dovozu skotu ze zemí, které nejsou prosté IBR, bude moci ČR požadovat a kontrolovat splnění dodatečných záruk (doposud tak mohli činit pouze chovatelé). Jde zejména o případy obchodování se skotem ze zemí, které zatím „neozdravují“. Je si tedy třeba uvědomit, že stále existují rizika nového zavlečení nákazy do chovů. A s tím je třeba počítat zejména při obchodování, či doplňování chovů.
IBR není sice doprovázena úhyny, ale „pouze“ snížením užitkovosti, jež tím chovatelům způsobuje nemalé problémy. Národní ozdravovací program byl zahájen sérologickými vyšetřeními ve všech chovech a ukázalo se, že především u chovatelů s nižšími počty chovaného skotu je příznivá nákazová situace. Většina těchto chovatelů již „povýšila“ do kategorie chovů prostých IBR. Toto převedení mezi hospodářství prostá je pro každého chovatele významné. Úspěšnou organizaci Národního ozdravovacího programu ocenila EK a důsledkem je možnost vyžadovat veterinární záruky při dovozu.
Podle Milana Maleny, ústředního ředitele SVS ČR, je evropské uznání oceněním dobré práce státního veterinárního dozoru, ale i zejména významné pomoci Ministerstva zemědělství ČR. Je oceněním i zodpovědnosti chovatelů a práce soukromých veterinárních lékařů, kteří se na ozdravování svým dílem také účastní.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021