Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA

Přidat článek SVS pokračuje ve zmírňování opatření v souvislosti s africkým morem prasat do kategorie

Aktuality DO > Aktuality DO
Aktuality > Aktuality

SVS pokračuje ve zmírňování opatření v souvislosti s africkým morem prasat

Vydáno: 19.12.2018
Tisk článku
Autor: SVS
Tisková zpráva SVS ze dne 19. 12. 2018

Státní veterinární správa (SVS) pokračuje, jak již avizovala, ve zmírňování opatření přijatých loni a letos v souvislosti s výskytem afrického moru prasat v České republice. Od začátku roku 2019 bude možno prasata divoká ulovená v zamořené oblasti na Zlínsku po splnění přísných podmínek biologické bezpečnosti opět používat pro lidskou spotřebu. Vyplývá to z dnes vydaných mimořádných veterinárních opatření. V souladu s Metodikou kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2019 se ke stejnému datu zástřelné za uloveného divočáka sjednotí na 3000 Kč za kus bez rozdílu jeho váhy.

„Umožnění konzumace prasat divokých ze zamořené oblasti představuje nyní další logický krok při postupném uvolňování přijatých mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s likvidací AMP na Zlínsku. Určující pro redukci opatření je pozitivní vývoj nákazové situace v souvislosti s AMP v ČR,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

V případě, že bude lovec chtít maso z uloveného divočáka využít, bude vyvrhnutí uloveného kusu muset provést v registrovaném zařízení pro uchování těl ulovené zvěřiny a odebrat a odeslat vzorky na AMP. Až do obdržení negativního výsledku vyšetření bude muset být ulovený kus včetně vývrhu umístěn v k tomu registrovaném zařízení při teplotě do 7 °C. V případě, že by vyšetření v laboratoři prokázalo přítomnost viru či protilátek vůči AMP, bude nařízeno neškodné odstranění uloveného kusu a všech ostatních kusů ulovených divokých prasat, která s nim přišly do styku, v asanačním podniku.

V případě, že vyšetření všech v jednom zařízení současně umístěných kusů na AMP bude vyhovující, bude možno zvěřinu použít k lidské spotřebě, pouze však na území zamořené oblasti (cca 520 km²). V takovém případě nebude lovec již mít nárok na kompenzace od ministerstva zemědělství za nemožnost ulovené prase divoké ekonomicky zužitkovat.

Pokud lovec nebude chtít možnost maso divočáka využít, tak jako doposud jej bude moci rovnou odeslat do asanačního podniku a následně bude moci nárokovat náhradu u ministerstva zemědělství, tak jako doposud. Nárok na třítisícové zástřelné bude vznikat při ulovení jakéhokoliv prasete na území zamořené oblasti bez ohledu na to, pro kterou ze dvou uvedených variant pro naložení s uloveným tělem se lovec rozhodne.

Koncem letošního listopadu v reakci na zlepšenou nákazovou situaci SVS zrušila tzv. vysoce rizikovou oblast uvnitř okresu Zlín. Tím došlo k opětovnému uvolnění vstupu veřejnosti do této zóny a také změnám pravidel pro společný lov v zamořené oblasti. Již na začátku října SVS zrušila povinnost udržovat funkčnost elektrických ohradníků.

 

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS

Zdroj: SVS


Foto: Shutterstock

 

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2018