Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA

Přidat článek SVS zmírňuje k 24. 5. mimořádná veterinární opatření v souvislosti s brazilským masem do kategorie

Aktuality DO > Aktuality DO
Aktuality > Aktuality

SVS zmírňuje k 24. 5. mimořádná veterinární opatření v souvislosti s brazilským masem

Vydáno: 27.5.2019
Tisk článku
Autor: SVS
Tisková zpráva SVS ze dne 24. 5. 2019

Příjemci zásilek brazilského drůbežího masa a polotovarů z něj nebudou ode dneška muset povinně dokladovat, že produkty byly vyšetřeny na nepřítomnost salmonel. Státní veterinární správa (SVS) zrušila mimořádná veterinární opatření (MVO), která zavedla před dvěma lety v souvislosti s aférou okolo nebezpečných brazilských potravin. Důvodem zrušení je uklidnění situace a pokles zjišťovaných závad.

Opatření, která zavedla SVS začátkem května 2017, se původně vztahovala na všechny živočišné produkty původem z Brazílie, k 1. červnu téhož roku pak byla povinnost zmírněna a povinné vyšetřování v akreditovaných laboratořích prokazující zdravotní nezávadnost potraviny se od té doby týkala jen drůbežího masa a drůbežích polotovarů. Po celou dobu platnosti nařízení platily pro všechny živočišné produkty z Brazílie přísnější podmínky pro nahlašování zásilek.

„Jelikož u zásilek drůbežích produktů z Brazílie nedochází ke zjišťování téměř žádných závad a ty, co jsou zjišťovány, jsou spíše administrativního charakteru, rozhodli jsme se opatření, která splnila svůj cíl, zrušit,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. „I nadále budou tyto potraviny pod standardním dozorem SVS tak, jako jiné živočišné produkty přicházející na náš trh. Ochrana zdraví spotřebitele je i nadále prioritou veterinárního dozoru,“ dodal.

Zjištěné závady byly loni čtyři. Jednalo se ve třech případech o porušení MVO a v jednom případě o závadu v hlášení. Žádné zdravotní problémy nebyly zjištěny. V roce 2017 bylo zjištěných závad 18, mimo jiné ve čtyřech případech se jednalo o přítomnost salmonel. V letošním roce byla zachycena pouze jediná závada.

Ke zvýšeným kontrolám zásilek potravin z Brazílie vyzvala členské státy koncem března 2017 Evropská komise. Důvodem k těmto mimořádným opatřením byly pochybnosti o fungování systému dozoru nad potravinami a osvědčováním vývozů v Brazílii. Z tehdy dostupných informací totiž vyplývalo, že minimálně v předchozích dvou letech byly v důsledku korupce na trh uvolňovány potraviny, o jejichž zdravotní závadnosti panovala vážná podezření. Světové agentury na jaře 2018 informovaly, že v souvislosti s kauzou zatkla policie bývalého šéfa jednoho z předních tamních producentů masa. Viz. např.: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/posun-v-kauze-prodeje-zkazeneho-masa-v-brazilii-policie-zatk/r~86466c4a20a911e8aca5ac1f6b220ee8/.

 

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS

Zdroj: SVS

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2018