Bezpečnost potravin

SZPI: Inspekce doporučuje obezřetnost při nákupu doplňků stravy (5.3.2008)

Vydáno: 5. 3. 2008
Autor:

Tisková zpráva SZPI ze dne 5.3.2008. Obsahuje seznam zakázaných doplňků stravy.

Doplňky stravy jsou čím dál tím populárnější. Mezi spotřebiteli však panuje mnoho mýtů o jejich bezpečnosti a účinnosti. Doplňky jsou mnohými spotřebiteli zaměňovány za léky. Někteří výrobci tento omyl ještě podporují, když na výrobcích nebo v reklamě na ně slibují někdy až zázračné účinky – například léčení astmatu a lupénky, snížení rizika vzniku srdečních chorob, předcházení vzniku rakoviny, odstranění vedlejších projevů chemoterapie nebo dokonce zpomalení růstu nádorů. Doplňky stravy se však od ostatních potravin odlišují pouze vysokým obsahem vitaminů, minerálních látek nebo jiných látek s nutričním (výživovým) či fyziologickým účinkem. Cílem jejich konzumace je doplnění běžné stravy na úroveň příznivě ovlivňující zdravotní stav konzumenta. Některé doplňky stravy tedy mohou mít příznivé účinky, žádný zdravotní problém ale nikdy zcela nevyřeší. Doplňky stravy neléčí.

Rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy je také v podmínkách, které musí splnit, než jsou uvedeny na trh. Zatímco léky musí před schválením, které provádí Státní úřad pro kontrolu léčiv, projít časově a finančně náročnými klinickými studiemi, v nichž se posuzuje indikace, kontraindikace, kvalita i dávkování pro jednotlivé věkové skupiny obyvatelstva, doplňky stravy jsou ministerstvem zdravotnictví pouze notifikovány. Pokud obsahují vitaminy a minerální látky povolené příslušnou vyhláškou (č. 446/2004 Sb., kterou se stanoví požadavky na doplňky stravy a na obohacování potravin potravními doplňky), stačí před uvedením na trh zaslat na ministerstvo text české etikety výrobku. Pokud obsahují i jiné látky, vyžaduje si ministerstvo odborný posudek Státního zdravotního ústavu. Ten však posuzuje pouze bezpečnost složek doplňku, nikoliv jejich účinnost. Ani tehdy se však nezjišťuje, zda výrobek neobsahuje ještě jiné látky, než deklaruje, či zda je jich tam skutečně tolik, kolik je uvedeno na obale.

Inspekce proto doporučuje spotřebitelům obezřetnost při nákupu doplňků stravy. Není dobré věřit všemu, co výrobky slibují. Pokud už si lidé chtějí nějaký doplněk koupit, pak je to rozhodně bezpečnější v kamenných obchodech než na internetu nebo na nějaké předváděcí akci. Před nákupem by si kupující měl dobře prostudovat etiketu, v případě nejistoty se poradit s lékařem nebo s výživovým specialistou. Také je dobré mít neustále na paměti, že doplňky stravy nenahradí zdravý životní styl.

Z výše uvedených důvodů věnuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce doplňkům stravy zvýšenou pozornost. V minulém roce provedla hned několik kontrol, které se na ně tematicky zaměřovaly. Poslední z nich, která skončila na konci prosince, mimo jiné odhalila, že velké množství doplňků obsahuje méně účinných látek, než deklarují na obale, popř. je neobsahují vůbec. Laboratorní rozbory to potvrdily u 32 % odebraných vzorků.

Od nového roku pak inspekce zakázala prodej již dalších šesti doplňků stravy. Mezi nimi i doplňku stravy pro sportovce, který obsahoval dva anabolické steroidy, jeden přitom v obrovském množství. Oba anabolické steroidy jsou také uvedeny na Seznamu zakázaných látek a metod dopingu pro rok 2008. Protože se jedná o extrémně nebezpečný výrobek, vytvořila inspekce tříčlennou komisi, která bude přímo ve spalovně dohlížet na likvidaci celé šarže.

 
Více aktuálních výsledků najdete v příloze této tiskové zprávy.

Zdroj: Martina Šmídtová, tisková mluvčí SZPI