Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek SZPI řešila případ obchodních praktik společnosti NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o. do kategorie

Informace pro spotřebitele > Informace pro spotřebitele
TZ SZPI > Zdroje ICBP - Archiv> TZ SZPI> Zdroje ICBP - Archiv

SZPI řešila případ obchodních praktik společnosti NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.

Vydáno: 4.5.2010
Tisk článku
Autor: Ing. Alexandra Kvasničková
Tisková zpráva SZPI ze dne 4.5.2010.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce zahájila správní řízení s firmou NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o., která v České a Slovenské republice distribuuje formou zásilkového prodeje, internetového prodeje a formou telemarketingu tři druhy doplňků stravy. Inspekce dospěla k závěru, že se firma dopouštěla klamavých praktik tím, že při nabízení svých produktů uváděla důležité informace nejednoznačným a nesrozumitelným způsobem. Z volně distribuovaných letáků, prostřednictvím nichž si lidé mohli objednat jedno ukázkové balení doplňku stravy jen za poštovné a balné, lidé mohli nabýt dojmu, že se objednáním tohoto výhodného balení nezavazují k žádným dalším nákupům. Ve skutečnosti se tím však stali členy abonentního programu a pravidelně každý měsíc jim bylo zasíláno další balení, ovšem již za plnou cenu.
 
Společnost také po některých zákaznících vyžadovala úhradu za balení, které si dotyční dle svých slov nikdy neobjednali či je dokonce v některých případech ani nikdy neobdrželi, popřípadě firma požadovala po zákaznících, ať jim tato neobjednaná balení pošlou zpět. Doplňky stravy jsou rozesílány jako obyčejná poštovní zásilka a jsou takové velikosti, že je lze vložit do běžné schránky; lidé tak ve většině případů nemohou převzetí neobjednané zásilky odmítnout. Dle názoru inspekce se firma tímto jednáním dopustila správního deliktu agresivní obchodní praktiky.
 
Lidí, kteří si na praktiky této firmy stěžují, je mnoho. SZPI k dnešnímu dni eviduje 68 podnětů ke kontrole, několik dokonce ze Slovenska, neustále však přicházejí další. Mnozí lidé také volají a žádají SZPI o radu, neboť jim firma vyhrožuje exekutorem. Pokud si lidé objednali první zvýhodněné balení, ale další za plnou cenu již nechtějí, musí to oznámit firmě. Dodávaní zásilek mohou lidé přerušit kdykoliv a bez udání důvodu, lepší je to však učinit prokazatelným způsobem, například formou doporučeného dopisu. V případě, že si nikdy žádné zboží neobjednali a firma po nich přesto vymáhá peníze, postačuje podle vyjádření zástupců firmy zaslat o této skutečnosti čestné prohlášení. Opět raději doporučeně. Zákazníci nejsou povinni vracet odesílateli nevyžádané a neobjednané zásilky.
 
Klamavé a agresivní praktiky patří mezi nekalé obchodní praktiky, které jsou zákonem o ochraně spotřebitele zakázány. Společnost NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o. dle opatření uložených potravinářskou inspekcí již tiskne nové letáky, na nichž jsou informace pro zákazníky srozumitelné a jednoznačné. Stále však nepodnikla dostatečné kroky k tomu, aby byla schopna prokazatelně doložit, že si spotřebitel zásilku skutečně objednal.
 
Zpracovala: Martina Šmídtová, tisková mluvčí SZPI
4. 5. 2010
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021