Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Teflonové pánve jsou prý riziko do kategorie

Archiv článků od roku 2003 do roku 2011 > Archiv článků od roku 2003

Teflonové pánve jsou prý riziko

Vydáno: 21.5.2003
Tisk článku
Nádobí s teflonovou úpravou viditelně označeno textem upozorňujícím na zdravotní rizika tohoto materiálu. Při zahřátí na 370 stupňů Celsia se totiž z něj uvolňují i dvě karcinogenní látky. Lidské zdraví. ŽP
Ochránci životního prostředí v USA žádají, aby bylo nádobí s teflonovou úpravou viditelně označeno textem upozorňujícím na zdravotní rizika tohoto materiálu. Při zahřátí na 370 stupňů Celsia se totiž z něj uvolňují i dvě karcinogenní látky.
Výrobce teflonu, americká firma DuPont, podle včerejší informace americké Pracovní skupina pro životní prostředí (EWG) už v roce 1981 zjistila, že sedm zaměstnankyň firmy mělo při kontrole v krvi chemikálii C8 způsobujících potraty u krys; několik dětí zaměstnankyň se pak narodilo s defekty očí. DuPont údajně rovněž zjistil, že toxické látky uvolňované z teflonu už při teplotě 240 stupňů jsou smrtelné pro ptáky. "Nevíme o škodlivém vlivu výparů z polymerů. Kdybychom o něm věděli, informovali bychom o tom," sdělil mluvčí firmy DuPont Cliff Web. Vedení firmy ale již dříve připustilo, že vaření na teflonu při teplotách nad 260 stupňů může mít pro lidi škodlivé důsledky, ale zároveň tvrdí, že je při vaření je tato teplota přesahována jen výjimečně. Ochránci namítají, že chybí vědecké studie o dlouhodobém vlivu látek z teflonového nádobí. Zatím je známo, že teflonové povrchy způsobují lidem symptomy chřipky - horečku a zadýchanost. * "O zprávě, jež uvádí, že teflonové nádobí je rizikové pro zdraví a že má dokonce uvolňovat karcinogenní látky, nic nevím a žádnou takovou studii jsem nečetl. Nicméně nechám vše odborně prověřit," řekl Právu včera Michael Vít, hlavní hygienik republiky. Podle něj v ČR jsou schválené materiály, které se smějí používat při výrobě nádobí. "Mezi nimi je i definice teflonové úpravy. Na ní se zatím nic nemění," řekl Vít. "Teflon není škodlivý," uvedla ale nedávno ve spotřebitelském testu Jitka Sosnovcová ze Státního zdravotního ústavu v Praze. Připustila však, že v nepatrném množství obsahuje rakovinotvorný formaldehyd a ten se z pánve při vysokých teplotách může uvolňovat. Teflon své vlastnosti do teplot kolem 250 stupňů nemění, rozkládá se až při teplotách o 100 stupňů vyšších. Většina receptů uvádí jako nejvyšší teploty pro smažení pokrmů 180 až 200 stupňů.
aa, per, ČTK (Právo)

e-mail: info@iceu.cz ;
http://www.evropska-unie.cz ;

ICEU-EkoList, 19. 5. 2003
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021