Bezpečnost potravin

Templářské sklepy Čejkovice prodávaly klamavě označená vína

Vydáno: 16. 11. 2010
Autor: berankova1

Tisková zpráva SZPI ze dne 16.11. 2010.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce v rámci kontrol, které byly zaměřeny na kontrolu vinařské evidence, odhalili další společnost, která vykupovala hrozny neznámého původu. Vína vyrobená z těchto hroznů pak následně uváděla do oběhu jako jakostní odrůdová vína nebo odrůdová vína tuzemské provenience.

Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo nakoupilo od společnosti BJ VITIS s.r.o. se sídlem v Brně, která není pěstitelem hroznů, přes 1 250 000 kg hroznů, u nichž není znám jejich původ a nelze tak prokázat pěstitele těchto hroznů. Na žádném výkupním lístku ani na žádném obchodním dokladu vystaveném při nákupu hroznů od dodavatele BJ VITIS, s.r.o. nebyl uveden povinný údaj o pěstiteli. Do společnosti BJ VITIS, s.r.o. hrozny dodala společnost DOAL STAV s.r.o. se sídlem v Brně, která se však na adrese svého sídla nevyskytuje a ani nepřebírá poštu.

Při samotné výrobě vína byly k hroznům neznámého původu přimíseny také hrozny známého původu, které byly tímto znehodnoceny pro výrobu a uvádění vína do oběhu. Celkový objem vyrobeného jakostního odrůdového vína a odrůdového vína tuzemské provenience ročníku 2009 neznámého původu se tak pohybuje kolem 1 080 000 litrů vína.

Z důvodu ochrany společného trhu s vínem a zamezení klamání spotřebitele uložila SZPI vinařskému družstvu Templářské sklepy Čejkovice opatření zákaz uvádět vína do oběhu a dále nařídila stáhnout z tržní sítě veškeré množství všech šarží jakostních odrůdových vín a odrůdových vín ročníku 2009, u kterých existuje důvodné podezření, že byly vyrobeny z hroznů neznámého původu.

Společnost Templářské sklepy nevedla řádně a průkazně vinařskou evidenci. Tuto evidenci nedopracovala ani na základě uloženého opatření. Není tedy možné zjistit, které šarže vína byly vyrobeny z hroznů neznámého původu. Z tohoto důvodu se zákaz uvádět vína do oběhu a nařízené stahování z tržní sítě vztahuje na všechny šarže jakostního vína odrůdového a odrůdového vína tuzemské provenience ročníku 2009, které byly vyrobeny z hroznů těch odrůd révy vinné, které dodala společnost BJ VITIS, s.r.o. (Rulandské modré, Modrý Portugal, Muškát moravský, Sauvignon, Tramín červený, Chardonay, Cabernet Sauvignon, Ryzlink vlašský, Rulandské šedé a Irsai oliver).

„Případ Templářských sklepů i předchozí případ společnosti Vinium mne velmi zneklidňuje,“ řekl k případu ústřední ředitel potravinářské inspekce Jakub Šebesta. „Úroveň našeho vinařství se v posledních letech nesmírně zlepšila. Mnozí moravští a čeští vinaři mohou dnes směle konkurovat svým zahraničním protějškům nejen na evropských, ale dokonce na světových trzích a takové excesy všechny naše poctivé vinaře i naše vinařství velmi poškozují.“

S uvedenými společnostmi bude zahájeno správní řízení, ve kterém mohou být uloženy citelné finanční pokuty, neboť jednání společností poškodilo nejen spotřebitele, ale také vinohradníky a vinaře.

Zpracovala: Petra Hoferková – Oddělení komunikace (ÚI SZPI) 
16. 11. 2010