Bezpečnost potravin

Test grilovacích kořenicích přípravků 2020

Vydáno: 3. 7. 2020
Autor: dTest

Informace spotřebitelské organizace dTest


Foto: Shutterstock

Grilované maso, sýry nebo zelenina se neobejdou bez správného dochucení. Kdo nechce či nemůže experimentovat s mícháním vlastní směsi koření a bylinek, může sáhnout po některé hotové z nabídky obchodníků. S patnáctkou grilovacích kořenicích směsí jsme se vydali do laboratoře, abychom zjistili, jak jsou bezpečné a jak moc si s nimi osolíme. Po kterékoliv můžete sáhnout bez obav, ovšem často jsou z více než poloviny plné soli.

Pro ty, kteří si rádi nakládají maso na grilování sami, jsme připravili test grilovacího koření. Z nabídky různých druhů a příchutí jsme vybrali přípravky pojmenované jednoduše jako grilovací koření. Celkem jsme nakoupili 15 přípravků. V laboratoři jsme nechali ověřit obsah soli, mikrobiální čistotu a obsah nežádoucích látek.

Všechny testované grilovací kořenící přípravky obsahovaly různý podíl soli. Její množství podle údajů na obalech kolísalo od 15 do 65 % a laboratorní analýzou jsme nechali deklarované údaje ověřit. Narazili jsme sice na několik nepřesností, nicméně všechny se vešly do tolerované odchylky.

Mikrobiologické vyšetření, při kterém jsme pátrali po potenciálně toxinogenních plísních a bakteriích salmonelách, žádné potíže neodhalilo. Všechny přípravky z něj vyšly s čistým štítem.

Mikrobů, přesněji řečeno plísní, jsme se dotkli i při kontrole nežádoucích látek. Jednou ze skupin byly totiž mykotoxiny aflatoxiny a ochratoxin A – nebezpečné jedy produkované plísněmi rodu Aspergillus. Tato zkouška již několik nálezů odhalila, nicméně žádný nepřekročil legislativní limity.

Podobná situace panovala i při hledání pesticidů, kdy jsme ověřovali přítomnost více než 500 látek proti škůdcům. Nalezené pozůstatky pesticidů nepřekročili předepsaný limit, nicméně v několika případech jsme jich našli až příliš mnoho najednou. 

Více na dtest.cz 

 

Zdroj: dtest.cz