Bezpečnost potravin

Test – Hořčice

Vydáno: 25. 4. 2014
Autor: časopis dTest

Časopis dTest testoval 14 plnotučných a 3 speciální hořčice.

Časopis dTest testoval 14 plnotučných a 3 speciální hořčice. K pozitivním zjištěním testování patří, že žádný z výrobků neobsahoval umělá barviva, ačkoli jsou v hořčici povolena. Polovina výrobků se obešla i bez chemických konzervantů. Slabou stránkou byly chuťové vlastnosti testovaných hořčic, z nichž bez větších výhrad obstála jen každá druhá. Vítězem testu se stala Alba plus Plnotučná hořčice pro svůj správný říz i palčivost a další přednosti.

Podle vyhlášky č. 331/1997 Sb. v platném znění má být hořčice vyrobena z mletých semen hořčice, octa, soli, koření a cukru, případně může být uměle přibarvena a chemicky konzervovaná.

Je-li hořčice vyrobena z kvalitních surovin, chemické konzervanty ani nepotřebuje. Antimikrobiální účinky totiž mají už samotná hořčičná semínka, resp. silice v nich obsažené, které současně odpovídají za palčivou chuť. Dalšími přírodními konzervanty jsou ocet a sůl, bez nichž se hořčice neobejde.

Potravinářská vyhláška ukládá, že jak plnotučné, tak speciální hořčice musí obsahovat nejméně 20 % sušiny, dále alespoň 3,6 % tuku, nejvýše 2,5 % kyseliny octové a nejvýše 0,1 % písku. Plnotučná hořčice musí kromě toho mít nejméně 5 % cukru, pro hořčice speciální žádný limit na obsah cukru stanoven není.

Sám hořčičný olej má z hlediska výživových vlastností příznivé složení. Studie České zemědělské univerzity v Praze uvádějí, že v hořčičném oleji se nachází okolo 11 % omega-3 mastných kyselin a přibližně stejné množství omega-6 mastných kyselin.
(Z článku „Test Hořčice“)

Zdroj:  dTest  XXI. ročník, 2014, č.4, s. 40 – 45

Související termíny

Ze slovníku Bezpečnost potravin A-Z portálu Bezpečnosti Potravin (klikněte pro zobrazení termínů):