Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Tisková zpráva MZe 24. 8. 2007 do kategorie

TZ MZe ČR > Zdroje ICBP - Archiv> TZ MZe ČR> Zdroje ICBP - Archiv

Tisková zpráva MZe 24. 8. 2007

Vydáno: 24.8.2007
Tisk článku
Gandalovič: Prioritou jsou kvalitní potraviny a konkurenceschopné farmy
Podpora kvalitních, cenově přijatelných a spotřebitelsky atraktivních potravin, stabilizace českého zemědělství, budování konkurenceschopných farem a minimalizace nevýrobních nákladů. To jsou podle ministra zemědělství ČR Petra Gandaloviče současné priority agrárního sektoru.
Ministr to uvedl v průběhu vystoupení na pracovním obědě se zástupci  Agrární komory ČR (AK)  a zemědělských podnikatelů v rámci výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích.
Synonymem kvalitních českých potravin se podle ministra stala značka KLASA. Důsledný systém kontrol a přísné normy musí ale podle jeho slov plnit i čeští výrobci potravin, jejichž produkty nejsou držitelem tohoto prestižního označení.
„Domnívám se, že český spotřebitel bude tomuto tématu věnovat stále větší pozornost. V otázce výroby potravin už dnes nejde jen o soběstačnost, do popředí se dostává vedle kvality tradice, výjimečnost a národní specifičnost,“ upozornil ministr Gandalovič.
Jednou z cest ke stabilizaci českých zemědělců je podle ministra předcházení ekonomických rizik pojištěním.
„Prostřednictvím PGRLF dotujeme pojištění až do 20 procent uhrazené částky, u plodin na orné půdě do 35 procent a u speciálních plodin do 50 procent uhrazených nákladů zemědělce,“ podotkl Gandalovič.
Úkolem ministerstva je také podle jeho slov pomoci vyřešit minulost a co nejrychleji uzavřít restituční problematiku, ale také snažit se najít cestu, jak zemědělcům pomoci při nákupu půdy. Devadesát procent českých zemědělců dnes totiž hospodaří na pronajaté půdě, což je podle slov ministra světová rarita. Dalším krokem ke stabilizaci by pak mělo být posílení slabého postavení prvovýrobců na trhu.
MZe se bude podle Petra Gandaloviče snažit o minimalizaci byrokratické zátěže prvovýrobců a zpracovatelů. Příkladem je redukce všech hlášenek a dotazníků, zřízení jednoho kontaktního místa pro informace, dotace a základní poradenský servis a co nejširší využití internetu nebo minimalizace kontrol správné zemědělské praxe, tzv. Cross Compliance.
„Hodně úřadů nám přerostlo do příliš odtržené samostatnosti, ztratily povědomí pro koho mají pracovat, komu mají sloužit, sami sobě vymýšlejí práci a nadbytečně tím zatěžují prvovýrobu i zpracovatele,“ uvedl ministr.
K dalšímu zlepšení pozice českých zemědělců má podle ministra přispět zjednodušení komunitární i národní legislativy, změna Společné zemědělské politiky nastavením stejné podpory a výrobní limity se starými zeměmi EU a aktivní působení v evropské politice, ale také intenzivnější komunikace napříč ministerstvy.
 
Mgr. Ilona Chalupská
ředitelka odboru komunikace
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021