Bezpečnost potravin

Tisková zpráva MZe ČR 23. 2. 2007

Vydáno: 26. 2. 2007
Autor: pospisilova

Ministr Gandalovič navštívil cukrovar v Hrochově TýnciZpráva tiskové mluvčí T. Králové

Ministr zemědělství Petr Gandalovič dnes jednal v cukrovaru v Hrochově Týnci se zástupci společnosti Eastern Sugar, představiteli chrudimského regionu, místními zemědělci a zástupci společnosti Onivon.
 
„Cílem schůzky bylo zmapovat situaci po ukončení výroby v cukrovaru, příležitosti pro příští smysluplné využití areálu včetně udržení zaměstnanosti a možností pro zemědělce, kteří ztratí odbyt pro svou produkci cukrovky. Nebudeme této situaci jen pasivně přihlížet,“ uvedl po jednání ministr zemědělství Petr Gandalovič. Podobně se bude ministr zajímat o situaci v dalších dvou uzavíraných cukrovarech společnosti Eastern Sugar ČR v Kojetíně a v Němčicích na Hané.
 
Společnost Eastern Sugar ČR v předloženém restrukturalizačním plánu počítá s úplnou demontáží technologií a demolicí budov cukrovaru. Poté, co se s firmou Onivon dohodla na odprodeji areálu, chce podle zástupců společnosti zažádat o změnu původního plánu tak, aby část staveb mohla být zachována pro další využití. Firma Onivon plánuje v areálu vybudovat bioplynovou stanici.
 
„Budeme každopádně velmi přísně dbát na to, aby byl dodržen schválený restrukturalizační plán včetně jeho případných změn, které však nejdříve budeme konzultovat s Evropskou komisí. Odpovědnost za jeho nedodržení by jinak padla na Českou republiku a již vyplacenou finanční podporu za ukončení výroby cukru by stát musel vrátit Bruselu,“ upozornil ministr Gandalovič.
 
„Co se týče možností odbytu cukrovky pro zemědělce, v dotčených regionech je možné využít cukrovku na výrobu biolihu, který se již dnes vyrábí v cukrovaru TTD Dobrovice, kam část pěstitelů se svou produkcí přechází. Na Moravě se tato výroba připravuje pro rok 2008 v cukrovaru Prosenice,“ dodal ministr Gandalovič. Podle vyjádření přítomných zemědělců zhruba dvě třetiny produkce cukrovky odebírané dosud cukrovarem přejde právě do cukrovaru TTD Dobrovice na výrobu biolihu.
 
Společnost Eastern Sugar ČR se rozhodla ukončit výrobu ve svých třech cukrovarech –
v Hrochově Týnci, Němčicích na Hané a Kojetíně. Využívá možnosti, které dává výrobcům cukru reforma tohoto sektoru v Evropské unii. Firma uzavřením tří cukrovarů nenávratně odevzdává svou kvótu na produkci 102,5 tisíce tun cukru za restrukturalizační podporu 730 eur za tunu cukru. Podíl Eastern Sugar ČR na národní kvótě tvoří 22,5 procenta. Národní kvóta, přidělená Evropskou unií, umožňuje České republice vyrábět ročně 454 tisíc tun cukru, přičemž domácí spotřeba představuje 380 tisíc tun. Naše země tak ztrácí soběstačnost ve výrobě cukru, přitom české země byly vždy tradičním vývozcem této komodity.
 
Pěstitelé cukrovky, kteří uzavřením tří cukrovarů ztratí odbyt pro svou produkci, mají dostat od společnosti Eastern Sugar ČR náhradu ve výši 27,5 procenta z restrukturalizační podpory 730 eur za tunu kvótovaného cukru, tj. zhruba 5600 korun za tunu. Celkově tak pěstitelé dosud dodávající cukrovku Eastern Sugar ČR obdrží téměř 600 milionů korun.
 
Ministerstvo zemědělství připravuje diversifikační program, kterým chce pro dotčený region na řešení zaměstnanosti získat finanční podporu z Evropské unie. „Oslovili jsme samosprávu a obce, kterých se uzavření cukrovaru dotýká, aby se na zpracování programu aktivně podíleli,“ uzavřel ministr.
 
Táňa Králová
tisková mluvčí MZe