Bezpečnost potravin

Únik smrtelného viru ptačí chřipky H5N1 při testech vakcíny

Vydáno: 18. 2. 2009
Autor:

Informace serveru iDNES.cz ze dne 18.2.2009 o testování vakcíny proti ptačí chřipce v ČR.

Rakouskou pobočku americké farmaceutické společnosti Baxter prověřuje Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMEA). Stalo se tak poté, co farmaceuti z rakouského Ortha poslali do České republiky na testy vakcíny proti chřipce, které byly nakaženy smrtelným virem ptačí chřipky H5N1.
 
Kvůli případu, na který upozornila MF DNES, se budou zřejmě měnit zákony.
 
"Chceme docílit toho, aby každá vakcína nebo lék, které přicházejí do České republiky na testování, měly dokumentaci, vyšetření, že nejsou ničím kontaminovány. Nebo jsme si je mohli sami prošetřit v Národní referenční laboratoři. Dosud tomu tak nebylo," upozorňuje hlavní hygienik a náměstek ministryně zdravotnictví Michael Vít.
 
Výzkumná společnost Biotest z Konárovic na Kolínsku, jež vakcínu testovala na fretkách, musela po týdnu testy ukončit a nakažená zvířata usmrtit. Třináct lidí, kteří pracovali s vakcínou, dostalo okamžitě antivirový lék Tamiflu a stále jsou pod mimořádným dozorem hygieniků.
 
"Podle laboratorních testů naštěstí lidé nakažení nejsou," sdělil Vít. Dotčené laboratoře v Konárovicích se nyní čistí. "Připravujeme je opět ke zprovoznění," říká Jan Zábský ze společnosti Biotest.
 
Výzkum na fretkách řádně povolilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ročně jeho resortní komise dá souhlas více než stovce podobných výzkumů. Problém je, že nemá žádné kontrolní pravomoci.
 
Nově by všechny výzkumy mělo mít pod dozorem ministerstvo zdravotnictví společně se Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Jeho pracovníkům teď Rakušané budou muset vysvětlit, kde se stala chyba a kdo je za ni zodpovědný.
 
"Byla to procesní chyba, která se odehrála v naší pobočce, nemohu vám však sdělit podrobnosti. Odhalil bych naše obchodní tajemství. Mohu vás však ujistit, že jsme okamžitě učinili opatření, aby se podobná chyba už nestala," řekl MF DNES mluvčí americké společnosti Baxter Richard Tischler.
 
Podle něj se chyba týkala pouze dodávky pro českou firmu Biotest. Baxter je jedna ze šesti mezinárodních firem, které mají oprávnění vyvíjet vakcíny proti chřipce. Ve svých laboratořích uchovává i smrtelný virus ptačí chřipky, protože vyrábí vakcíny i proti němu.
 
Díra v zákonech
V Konárovicích se testovala vakcína, která byla určena na chřipku pro Evropany v příští sezoně. O tom, jak se mohlo stát, že byl "nebezpečný virus" přibalen do české zásilky, teď odborníci jednají.
 
Něco podobného se v Česku ještě nestalo. "Je to mimořádná věc. Nepamatuji se, že by se v této oblasti něco stalo. Je to díra v legislativě, na kterou jsme nebyli připraveni," míní Roman Prymula, předseda České vakcinologické společnosti.
 
Podle něj se v Česku testuje obrovské množství látek, ale málo z nich náleží do nejnebezpečnější kategorie. Tyto pokusy pak podléhají zvláštním bezpečnostním opatřením.
 
"Nemá cenu si zastírat, že jde o obrovský průšvih. Na podobný omyl doplatily naposledy v USA před šedesáti lety děti, které dostaly obrnu. O něco později v Německu zaměnili vědci vakcíny proti tuberkulóze. Očkovaní lidé pak touto chorobou onemocněli," říká šéf Centra očkování a cestovní medicíny Jiří Beran.
 
Zdroj: iDNES.cz
 
Lidé ohrožení ptačí chřipkou z vadné vakcíny jsou v pořádku (Vyjádření Hlavního hygienika ČR Michaela Víta)