Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Upozornění na zavádějící informace v reklamních sděleních u výpěstků sloupcovitých odrůd ovoce do kategorie

Aktuality DO > Aktuality DO
Aktuality > Aktuality

Upozornění na zavádějící informace v reklamních sděleních u výpěstků sloupcovitých odrůd ovoce

Vydáno: 26.2.2020
Tisk článku
Autor: ÚKZÚZ
Tisková zpráva ÚKZÚZ

V tištěných médiích a na internetu se pravidelně objevují inzeráty na výpěstky (stromky) sloupcovitých odrůd ovoce odolných „nemocím a mrazu“.  Upozorňujeme spotřebitele, aby si informace v podobných inzerátech ověřovali, jelikož nemusí vždy odpovídat skutečnosti.

Registrujeme aktivity společností, které komunikují zejména prostřednictvím P.O.BOXU a jejichž vlastnická struktura bývá tvořena mnohdy zahraničním prvkem. K propagaci nákupu používají formu určité nadsázky a reklamního přehánění, které je obecně v reklamním sdělení z pohledu průměrného spotřebitele přípustné.

V případě zmíněných aktivit u sloupcovitých odrůd ovoce považujeme za nutné uvést některá uváděná tvrzení na pravou míru a ochránit tak před případnými riziky zákazníka/spotřebitele před jejich nákupem.

Informace o sběru velkého množství ovoce z inzerovaných stromků (někdy mylně označovaných za keře) po celý rok je zavádějící, jelikož každý druh nebo odrůda plodí v jiném období v rámci vegetace a podle toho má také většinou užití pro rychlou spotřebu nebo skladování.

Ve zmíněných reklamách dále není uvedeno, jak intenzivní má být péče o výpěstek (stromek).

Většina nabízených odrůd musí být z důvodu omezení růstu naštěpována na velmi slabě rostoucí podnože. Čím slaběji rostoucí podnož, tím menší kořenový systém a s tím spojená výraznější potřeba pravidelných a dostatečných dodávek vody a živin.

Primárně se tyto slabě rostoucí výpěstky vyrábí pro intenzivní produkční výsadby, kde se počítá s využitím kapkové závlahy obohacené o živiny pro rostlinu potřebné.

Věty typu „není potřeba žádné udržování“ je nutno brát s jistou formou nadsázky, s níž reklama na zboží a služby obecně pracuje. Naopak uvedené výpěstky vyžadují více péče, jelikož jsou takto nabízeny většinou odrůdy, které nemají dán sloupcovitý charakter růstu genetickou výbavou.

V případě, že chce zákazník/spotřebitel dosáhnout sloupcovitého růstu, je nutné výpěstky neustále zastřihovat a zaštipovat.

Tato činnost může být sice omezena v případě pěstování takových rostlin v květináči s omezeným přísunem vody a živin, potom ale bude s největší pravděpodobností méně plodit, podléhat stresovým faktorům a postupně může hynout. Je nutno si uvědomit, že v těchto případech se nejedná o bonsai, nýbrž o plodící rostlinu, která musí vydat mnoho energie na tvorbu, jak je prezentováno, šťavnatých a voňavých plodů.

Důležitá poznámka na závěr, v inzerátech je mnohdy uvedeno, že jsou nabízené odrůdy výpěstků odolné vůči „nemocím a mrazu“, např. odrůda jabloně s názvem Idared, která trpí výrazně padlím jabloňovým a strupovitostí se bez ochrany proti těmto škodlivým organismům pěstuje velmi obtížně, takže uvedené tvrzení o odolnosti těchto výpěstků je nutno brát s rezervou.

Ivana Kršková, tisková mluvčí

Zdroj: ÚKZÚZ


Foto: Shutterstock 

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021