Bezpečnost potravin

Velkorysý plán šlechtění ořešáku vlašského v USA

Vydáno: 24. 11. 2008
Autor:

Američtí vědci se nyní pustili do čtyřleté studie, aby identifikovali žádoucí charakteristiky u ořešáků vlašských pomocí genetických markerů.

     Mnoho věcí dělá vlašský ořech znamenitým – jeho plná chuť, jemná struktura a samozřejmě jeho složky prospívající zdraví srdce.Vědec z agentury pro zemědělský výzkum amerického ministerstva zemědělství ARS (Agricultural Research Service) Mallikarjuna Aradhya a jeho kolegové z kalifornské university se nyní pustili do čtyřleté studie, aby identifikovali sazenice vlašských ořešáků, které mají cca půl tuctu charakteristik vysoce hodnocených těmi, kdo je pěstují a těmi, kdo jejich plody konzumují. Tyto charakteristiky se pohybují v rozmezí od kulatosti jádra po roční dobu, kdy se strom olistí – tj. charakteristika užitečná pro vyvarování se poškození mrazem a určitým chorobám.
     Vědci mají v úmyslu zaměřit se na charakteristiky pomocí genetických markerů, zvaných „jednonukleotidové polymorfismy“ (SNPs – „single nucleotide polymorphisms“), které chtějí vytvořit.
     Šlechtitelé ořešáků budou využívat markery v tom, co je známo jako „markery asistovaná selekce“ („marker-assisted breeding“). Tento přístup jim umožňuje identifikovat „superstars“, ačkoli tyto stromy jsou ještě velmi mladé. To je obrovská výhoda při šlechtění anglických ořešáků – amerického favorita. U tohoto druhu to bude trvat několik let než začne plodit tržní ořechy.
     Tato spolupráce také poskytne několik různých druhů genetických map a očekává se, že poskytne nejucelenější obraz, jaký byl kdy předložen o málo známé genetice ořešáku. Speciálně pro tento výzkum je pěstováno více než 600 stromů, což je sponzorováno ARS, organizací Walnut Marketing Board se sídlem ve Folsom v Kalifornii a univerzitou.
     Aradhya říká, že markery budou neocenitelné pro profilování genetického složení 1680 ořešáků v oficiální státní sbírce ořešáků, umístěné blízko Sacramenta v Kalifornii. Je genetikem pro tento velkolepé množství planých a domestikovaných ořešáků planety, oficiálně známých jako repositář ARS – National Clonal Germplasm Repository fot Tree Fruit and Nut Crops and Grapes.