Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Veřejnost netuší, že většina britského mléka a vepřového je GMO do kategorie

GMO > Vlivy na zdraví - Archiv> GMO> Vlivy na zdraví - Archiv
Geneticky modifikované organismy (GMO) - Archiv > Geneticky modifikované organismy (GMO) - Archiv> Zemědělství - Archiv

Veřejnost netuší, že většina britského mléka a vepřového je GMO

Vydáno: 18.4.2008
Tisk článku
Z průzkumu Soil Association.
Podle průzkumu, který provedla  Soil Association (SA), je většina mléka, mléčných výrobků a vepřového masa v britských supermarketech vyrobena ze zvířat krmených GMO krmivy. Výsledky svého průzkumu SA vydala ve zprávě nazvané „Silent  invasion - The Hidden Use of GM Crops in Animal Feed“.
 
Testy na krmivech a průzkum pravidel supermarketů zjistil, že všechny supermarkety běžně povolují používání GMO krmiv. Konkrétně práva zjistila, že 60 % kukuřice a 30 % sóji zkrmované dobytkem a prasaty ve Velké Británii jsou geneticky upravené. Znamená to, že většina neekologického mléka, mléčných výrobků a vepřového masa prodávaného ve VB pochází od zvířat krmených GMO krmivy. Spotřebitelé tak denně nevědomky jedí potraviny vyrobené z GM rostlin.
 
Ačkoli se britské supermarkety chlubí svými rozhodnutími z roku 2002, nepovolující žádné GMO suroviny ve všech potravinách prodávaných pod vlastními značkami, přesto tato pravidla nezahrnují krmivo pro zvířata, ze kterých se potraviny vyrábějí. Díky skulině v evropském zákoně o značení GMO není nutné potraviny vyrobené ze zvířat krmených GM surovinami označovat.
 
Jediný systém, který spotřebitelům garantuje nulové použití geneticky upravených krmiv, je systém ekologického zemědělství a výroby biopotravin. Jediný řetězec, Marks & Spenser, garantuje, že veškeré prodávané mléko a čerstvé maso v jeho prodejnách pochází od zvířat nekrmených GMO. Nicméně, pro mražená jídla a zpracované potraviny GM krmiva povoluje.
 
Na rozdíl od producentů mléka a vepřového masa, producenti vajec většinou již zavedli zákaz krmení GM krmivy, přesto přibližně jedna třetina vajec pochází od slepic krmených geneticky upravenými krmivy.
 
Invaze GMO do potravního řetězce podle Soil Association znemožňuje spotřebitelům vykonávat při nákupu informovanou volbu. Je to zvláště důležité proto, že nejnovější vědecké studie zjistily malá množství geneticky pozměněné DNA v mléce a tkáni zvířat krmených GM krmivy.
 
Další studie na skotu krmeném geneticky upravenými krmivy zjistily úděsné následky, včetně lézí ve střevech, toxicitu tělesných orgánů, nevysvětlitelná úmrtí a nedorostlá mláďata.
 
Tato zjištění vyvolávají obavy o dlouhodobý zdravotní vliv na lidi, konzumující výrobky od zvířat, krmených GM krmivy. Ačkoli potraviny vyrobené ze zvířat krmených GMO nemusí být označeny, krmiva obsahující GM suroviny označeny být musejí.
 
Podle zjištění Soil Association je 75 % krmiv v Británii GMO, avšak jen 59 % zemědělců vědělo, zda jejich krmivo obsahovalo GMO, nebo ne.
 
SA také zjistila řadu porušení evropského zákona o označování – téměř 20 % krmiv obsahujících geneticky upravenou sóju v množství přesahujícím prahový limit 0,9 % nebylo označeno.
 
 
http://www.soilassociation.org/m
 
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021