Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA

Přidat článek Veterinární inspektoři v Praze odhalili nelegální pojízdnou prodejnu drůbeže do kategorie

Aktuality DO > Aktuality DO
Aktuality > Aktuality

Veterinární inspektoři v Praze odhalili nelegální pojízdnou prodejnu drůbeže

Vydáno: 12.12.2019
Tisk článku
Autor: SVS
Informace SVS

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) v Praze odhalili nelegální rozvážkový prodej drůbeže neznámého původu v nevyhovujících hygienických podmínkách. Na podezřelý inzerát kolující na sociálních sítích byla SVS upozorněna podnětem.  Při následné kontrole osobního vozidla na jednom z odběrných míst poblíž obchodního centra v pražských Letňanech zajistili pracovníci SVS více než půl tuny jatečně opracovaných kuřat, kachen, hus a krůt. Drůbeží maso se nacházelo ve znečištěných boxech. Vozidlo nebylo vybaveno chladícím zařízením. To měly  zřejmě suplovat PET láhve se zmrzlou vodou.

Drůbež nebyla nijak označena a prodejce neměl žádné doklady o jejím původu. Nešlo tak doložit dobu použitelnosti a nebylo možné zaručit bezpečnost potravin. Z těchto důvodů bylo veškeré drůbeží maso na místě znehodnoceno obarvením a byla nařízena jeho likvidace na náklady prodejce v asanačním podniku.

Přestože inzerát avizoval prodej drůbeže z vlastního „domácího chovu“, zatím se nepodařilo při následném došetřování dohledat existenci zmiňovaného chovu. V místě uváděného chovu se nachází zástavba rodinných domů, ale žádné hospodářství. Prodejce navíc nedokázal nijak doložit původ drůbeže. V tuto chvíli vše nasvědčuje tomu, že se o avizovaný prodej z „domácího chovu“ nejdenalo a zákazníci byli prodejcem klamáni.

Při kontrole byly odebrány vzorky drůbežího masa a následně podrobeny laboratornímu vyšetření. To odhalilo ve vzorcích přítomnost salmonel. Na výsledky dalších vyšetření se v tuto chvíli čeká. S prodejcem bude zahájeno správní řízení. Za závažná porušení zákona o potravinách mu hrozí pokuta až 50 mil.  Kč.

Vzhledem k tomu, že podobných případů, kdy je na sociálních sítích či inzertních portálech nabízen zdánlivě výhodný prodej masa či dalších potravin pochybného původu, apeluje SVS na spotřebitele, aby byli obezřetní a kupovali maso v ověřených prodejnách a vždy vyžadovali informace o původu potravin a době jejich trvanlivosti. Zvýšenou pozornost by měli věnovat také hygienickým podmínkám prodeje, tomu, zda jsou potraviny chráněny proti vnější kontaminaci a správně skladovány.  Pokud se jim cokoliv nezdá, neměli by potraviny kupovat, protože tím riskují své zdraví. Zákazníci by se měli s podnětem obrátit na příslušnou krajskou veterinární správu, která dotčený prodej prověří.

 
Zdroj: SVS

 

 
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2018