Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Výrobce potravin v ČR může dobrovolně umístit logo Nutri-Score na přední obal výrobku do kategorie

Aktuality > Aktuality

Výrobce potravin v ČR může dobrovolně umístit logo Nutri-Score na přední obal výrobku

Vydáno: 21.12.2020
Tisk článku
Autor: CZVP SZÚ
Informace Centra zdraví, výživy a potravin SZÚ

Potvrdili  nám to v rozhovoru na MZe ČR. Nový systém Nutri-Score, který odhaduje základní nutriční hodnotu potraviny pro zdraví spotřebitele, se začal objevovat na obalech potravin v ČR Značení je dobrovolné. V obchodech ALBERT se objevily první potraviny/pokrmy, které na obalu  nesou logo Nutri-Score. Spotřebitelé se tak začínají s novým poradním "zdravotním logem" setkávat.

Lidé asi zatím nebudou z tohoto loga moudří. Je škoda, že se o něm více v médiích nemluví. Zatím jsme viděli výrobky z Německa, kde se logo dobrovolně používá od listopadu 2020. Podobně se už používá v řadě zemí střední Evropy – Německo, Rakousko, Polsko, Slovensko a teď i Česko. Jistě se spotřebitelé začnou ptát, co to vlastně je.

Výrobky nabízené v supermarketu Albert v Brně:

Albert_Nutri_Score.jpg Albert_Nutri_Score.jpg (1.10 MB 19.12.2020 17:49)


prof. J.Ruprich, CZVP SZÚ, 19.12.2020

Chcete si přečíst více o systému Nutri-Score?

Na webu SZÚ jsme zveřejnili několik příspěvků, které si můžete prostudovat. Samozřejmě najdete spoustu informací na internetu. Podle mediálních zpráv, ČR systém Nutri-Score nepodporuje. Přiklání se k několika zemím, vedeným Itálií, která prosazuje tzv. „baterkový systém“. Rozhodnutí, jaký systém značení pro spotřebitele se bude používat, by měla EU udělat v roce 2022.

 

Zdroj: SZÚ 

 

Reakce na článek SZÚ – nutriční označování na přední straně obalu pohledem Ministerstva zemědělství

Debata nad zavedením nutričního označování potravin na přední straně obalu v Evropské unii započala po představení strategie Farm to Fork (Strategie „od zemědělce ke spotřebiteli“). Evropská komise tuto strategii představila jako plán, podle kterého chce evropské potravinové systémy transformovat na udržitelné. Součástí této strategie je také umožnit spotřebiteli informovanější nákup skrze různá značení na obale, mezi kterými je také nutriční označování na přední straně obalu. Toto značení by podle Komise mělo spotřebiteli usnadnit zdravou volbu potravin.

Systém Nutri-score je pouze jednou z možností, která může být v rámci nového značení na obalech přijata. O nových systémech značení se již na půdě Evropské unie živě hovoří. Konkrétní podoba však bude výsledkem jednání všech členských států EU, ve kterých bude ČR prosazovat, aby budoucí systém nijak nerozděloval potraviny na zdravé a méně zdravé, neměl negativní dopad na potraviny nesoucí značky kvality, nebo na ty, které mají složení stanoveno legislativně. Co MZe dále na těchto systémech vadí, je fakt, že nezohledňují běžnou porci, ve které je daná potravina běžně konzumována. To by mohlo vézt například i k tomu, že olivový olej by podle této stupnice nesl značku, která by jej odsoudila jako méně zdravý.

Nadto je potřeba dodat, že používání dobrovolných systémů vyjadřování nutriční hodnoty je možné na základě platné legislativy již v současné době. Některé členské státy takové značení na svém území zavedly, proto se i český zákazník při nákupu může u potravin vyrobených v jiném členském státě s takovým značením setkat.

Méně snadnou avšak správnou cestou je podle MZe ČR zejména vzdělání spotřebitele směrem k většímu zájmu o prospěšný životní styl. Je potřeba, aby spotřebitel na základě svého individuálního zdravotního stavu, fyzické aktivity nebo jiných speciálních výživových potřeb uměl zhodnotit jaké potraviny a v jakém množství jsou právě pro něj ty vhodné. V tomto ohledu by zjednodušené značení na přední straně obalu mohlo být až kontraproduktivní. V současné době totiž výrobce již musí povinně uvádět na obalu tabulku výživových údajů, ve které jsou všechny údaje potřebné pro informovanou volbu. Tabulka uvádí obsah každé živiny zvlášť a není zkreslena zjednodušujícím vzorcem.

Pokud by nakonec mělo v rámci Evropské unie dojít k zavedení sjednoceného označení nutriční hodnoty na přední straně obalu, bude se ČR zasazovat o to, aby pro výrobce potravin zůstalo dobrovolné, neboť jak jsme již psali výše, jsou již dnes všechny výživové údaje na obalu uvedeny.

 

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021