Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Výsledky kontrol veterinářů budou v mapě do kategorie

Bezpečnost potravin - archiv - kauzy > Bezpečnost potravin - archiv - kauzy
Aktuality > Aktuality

Výsledky kontrol veterinářů budou v mapě

Vydáno: 10.5.2013
Tisk článku
Autor: MZe
Tisková zpráva MZe ze dne 10. 5. 2013.

Výsledky kontrol potravin každý ode dneška najde ve webové aplikaci přímo v on-line mapě. Státní veterinární správa ČR ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství chtějí přispět k lepšímu informování spotřebitelů a veřejnému trestání nepoctivých prodejců, výrobců či chovatelů.

Mapa Státní veterinární správy ČR (SVS ČR) je umístěna na webu www.svscr.cz a zahrnuje data od počátku roku 2013 a obsahuje celkem přes 10.000 záznamů, z toho přes 300 nevyhovujících vzorků. Kontroly vycházejí z evropské a české legislativy. Jejich hlavním cílem je zajistit vysokou úroveň ochrany lidského zdraví v celém potravinovém řetězci, počínaje zemědělskou prvovýrobou, přes zpracování, přepravu a skladování po prodej živočišných produktů. Návštěvník si tedy může vybrat mezi kontrolami v tržní síti, může si ale prohlédnout i výsledky kontrol masen, jatek nebo drůbežáren. Data se v mapě objevují do 24 hodin od zjištění, aby veřejnost měla informace veterinářů v co nejkratší době. Zobrazené informace jsou prvotní zjištění veterinárního dozoru, která se mohou v průběhu úředního řízení měnit. Bude tak možné se dozvědět například o pozastavení a následně uvolnění některých zásilek potravin.

Mapu s výsledky kontrol spouštíme proto, aby se spotřebitelé sami přesvědčili, který výrobce dodržuje pravidla a který nikoliv. V mapě jsou totiž vidět jednotlivé konkrétní případy, kdy něco nebylo v pořádku. Webová aplikace je další krok ve větší informovanosti občanů o kvalitě potravin s tím, že výhledově bychom chtěli mít jeden web, kde budou všechna zjištění dozorových orgánů. Vláda mi navíc uložila úkol postupně sloučit dozorové orgány v jeden, takže předpokládám, že ke konci letošního roku předložíme příslušný návrh novely zákona,“ uvedl ministr zemědělství Petr Bendl.

„Cílem tohoto způsobu informování veřejnosti je, aby si uvědomila účinnost státního veterinárního dozoru v celé šíři, a to nejen pokud jde o zjištění závad, ale i výsledků kontrol bez závad, což bude pro zákazníky jistě vítaným vodítkem. Snahou také je, aby prezentace výsledků kontrol byla kompatibilním se systémem ministerstva,“ uvedl Milan Malena, ústřední ředitel SVS ČR.

Webová stránka je dalším krokem MZe k větší informovanosti spotřebitelů. Po spuštění webu Potraviny na pranýři, který nedávno zaznamenal svého dvoumiliontého návštěvníka, je mapa výsledků kontrol SVS ČR dalším krokem k jednotnému systému informování spotřebitelů o nekvalitních a nebezpečných potravinách. SVS ČR bude mapu průběžně zdokonalovat a rozšiřovat o další oblasti státního veterinárního dozoru.

Jan Žáček
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj:  MZe

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021