Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Vyšší omega-3 index je spojen s rychlejším zotavením srdeční frekvence u zdravých mužů a žen do kategorie

Aktuality > Aktuality

Vyšší omega-3 index je spojen s rychlejším zotavením srdeční frekvence u zdravých mužů a žen

Vydáno: 16.12.2020
Tisk článku
Autor: CZVP SZÚ
Informace Centra zdraví, výživy a potravin SZÚ

Omega-3 polynenasycené mastné kyseliny (n-3 PUFA) mohou příznivě ovlivnit srdeční autonomní tón (variabilita srdeční frekvence). Dat týkajících se stavu n-3 PUFA a obnovy srdeční frekvence (HRR) u zdravých dospělých je málo. HRR (heart rate recovery) ukazuje, jak rychle se srdce po ukončení cvičení vrátí do klidového stavu. Nová vědecká publikace naznačuje  lepší parametry obnovy (snížení) tepové frekvence po fyzické zátěži při vyšším omega-3 indexu.  Porucha autonomie může vést k náhlé srdeční smrti nebo infarktu.

Omega-3 mastné kyseliny s dlouhým řetězcem (n-3 PUFA) včetně dokosahexaenové kyseliny (DHA) a kyselina eikosapentaenové (EPA) se nacházejí především v tučných rybách ve studených vodách nebo v doplňcích stravy s rybím olejem. Farmakologické dávky n-3 PUFA mohou snížit zvýšené hladiny triglyceridů v krvi, EPA a DHA jsou spojeny se sníženým rizikem úmrtí na kardiovaskulární onemocnění, konkrétně na náhlé srdeční smrti (SCD). Další účinek může být alespoň částečně zprostředkován n-3 PUFA ke snížení klidové srdeční frekvence. V nedávné metaanalýze, pokud jde o suplementaci n-3 PUFA a výsledky CVD, bylo shrnuto u 13 randomizovaných kontrolovaných studií zahrnujících 127 477 účastníků. Během průměrného léčebného období 5 let došlo k velkým vaskulárním příhodám celkem u 16 478 účastníků. Doplnění n-3 PUFA bylo spojené s významným snížením CVD a hlavních vaskulárních události (lineární reakce na dávku).

Během cvičení se srdeční frekvence zvyšuje s pracovní zátěží. Pokles srdeční frekvence po maximálním cvičení je známá jako obnova srdeční frekvence (HRR), který má dvě fáze, rychlou a pomalou. Rychlá fáze nastává velmi brzy během období zotavení (tj. během první minuty zotavení) a je charakterizována reaktivací srdečního parasympatiku. Pomalá fáze, definovaná jako období po 1 minutě, je způsobena především k odeznění vlivu srdečního sympatiku, i když parasympatikus má na srdce nadále určitý účinek. Parasympatická reaktivace je uvažována za snížením centrálním řízením a vlivem receptorů v kosterním svalu. U mnoha pacientů s kardiovaskulárním onemocněním existuje srdeční autonomní dysfunkce, která se vyznačuje snížením vlivu parasympatiku a zvýšené aktivitě sympatiku, vedoucí ke zvýšení klidové srdeční frekvence a zpomalení obnovy srdeční frekvence po zátěži. To zvyšuje komorovou nestabilitu, která může vést k zvýšenému riziku náhlé srdeční smrti nebo infarktu myokardu.

Studie naznačují, že omega-3 polynenasycené mastné kyseliny (n-3 PUFA) mohou příznivě ovlivnit srdeční autonomní tón (variabilita srdeční frekvence). Dat týkajících se stavu n-3 PUFA a obnovy srdeční frekvence (HRR) u zdravých dospělých je málo. HRR (heart rate recovery) ukazuje, jak rychle se srdce po ukončení cvičení vrátí do klidového stavu. Nová publikace přináší zajímavá data (S.W. FARRELL et al. Prostaglandins, Leukotrienes and Essential Fatty Acids 163 (2020) 102206.

Celý text je zde:

Vyssi_omega_lepsi_HRR.pdf Vyssi_omega_lepsi_HRR (pdf, 570.47 KB 16.12.2020 12:14)

prof. J.Ruprich, CZVP SZÚ, 16.12.2020

 

Zdroj: SZÚ


Foto: Shutterstock

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021