Bezpečnost potravin

Výtvarná soutěž pro děti při příležitosti oslav Světového dne bezpečnosti potravin

Vydáno: 2. 5. 2022
Autor: Odbor bezpečnosti potravin MZe

Fotografie výtvarných prací je možné zasílat do 31. května 2022.

Informační centrum bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství připravilo výtvarnou soutěž pro děti při příležitosti oslav Světového dne bezpečnosti potravin, který se každoročně slaví dne 7. června. Soutěž s názvem „5 klíčů k bezpečnému stravování“ je určena dětem ve věkovém rozmezí 3 až 12 let.  

Světový den bezpečnosti potravin vyhlásila Organizace pro výživu a zemědělství Spojených národů (FAO) společně se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) v roce 2018. Cílem Světového dne bezpečnosti potravin je upozornit a inspirovat k dalším činnostem v oblasti prevence, rozpoznávání a zvládání rizik z potravin, a přispět tak k bezpečnosti potravin a zdraví lidí. Každý, kdo je zapojen do výroby potravin a přípravy jídla, má také zodpovědnost a svou roli v zajištění bezpečných potravin.

Oslavou tohoto dne se má zlepšit celkové povědomí veřejnosti o bezpečnosti potravin, hygieně při zacházení s potravinami a o prevenci onemocnění z potravin.

Světová zdravotnická organizace (WHO) zformulovala pro veřejnost základní hygienická pravidla pro bezpečnou manipulaci s potravinami do tzv. „Pěti klíčů k bezpečnému stravování“.

Pravidla soutěže

Úkolem dětí je výtvarně znázornit potraviny, které považují za zdravé a bezpečné, nebo činnost, která se zdravým stravováním a správným zacházením s potravinami souvisí. 

Soutěžící (dítě) vybrané téma zpracuje dle vlastních představ, možností a zájmů, ať už kresbou – jakoukoliv technikou, modelováním, či jiným výtvarným způsobem. Nápadům se meze nekladou!  

Pro lepší inspiraci přinášíme několik témat, která mohou děti použít.
 

Co je možné kreslit? 

  • Zdravé potraviny, které mám rád
  • Jak pomáhám rodičům při vaření a přípravě jídla
  • Jak pomáhám s nakupováním a uskladněním potravin
  • Kterým potravinám se vyhýbám (zkaženým, plesnivým potravinám, jedovatým houbám …)
  • Kde nejraději jím a s kým (doma u stolu společně s rodiči, ve školní jídelně se spolužáky)
  • Škůdce potravin, před kterými musíme jídlo chránit (potravní moli, mouchy, hlodavci)
  • Jak si před jídlem pečlivě myji ruce
     

Kam poslat výtvarnou práci? 

Hotový obrázek (či jiné výtvarné dílo) je nutné následně vyfotit na mobilní telefon a fotografii zaslat na e-mailovou adresu icbp@mze.cz s označením předmětu e-mailu textem: Soutěž „5 klíčů k bezpečnému stravování“, a to nejpozději do 31. 5. 2022.  

Do e-mailu s fotografií je nutné dále uvést název výtvarného dílakřestní jméno autora (dítěte), jeho věk a e-mailovou adresu (případně e-mailovou adresu MŚ, ZŚ), na kterou Vám bude zaslána zpráva o případném ocenění.  

Vybrané fotografie výtvarných prací dětí budou zveřejněny na webových stránkách www.bezpecnostpotravin.cz a na sociálních sítích Informačního centra bezpečnosti potravin –  Facebooku a Twitteru. Soutěžící dávají automaticky souhlas se zveřejněním fotografie jejich díla na zmíněných webových stránkách a sociálních sítích. I z tohoto důvodu Vás prosíme o zasílání fotografií, kde je zachyceno pouze výtvarné dílo, nikoliv autor (dítě). 

Ocenění 

Ceny obdrží kolektivy dětí mateřských a základních škol, které se zapojí do soutěže a také autoři (děti) vybraných výtvarných prací. Přihlédnuto bude vždy k věku dítěte, nápaditosti a kreativitě tvorby. 

Výsledky výtvarné soutěže budou zveřejněny 7. 6. 2022, v den oslav Světového dne bezpečnosti potravin, na webových stránkách www.bezpecnostpotravin.cz, na Facebooku a Twitteru Informačního centra bezpečnosti potravin.

U oceněných prací bude uvedeno: název díla, křestní jméno a věk autora. 
 

Harmonogram soutěže 

  • Začátek soutěže: 2. 5. 2022
  • Ukončení soutěže: 31. 5. 2022 
  • Zveřejnění výsledků: 7. 6. 2022  

 

 

Přílohy:

 

 

Ukázky výtvarných prací z minulého ročníku soutěže:

Linda (5 let), Tomislav (6 let), „Arcimboldovy děti“

Matyáš (10 let), „Zdravé potraviny, nezdravé potraviny“
 Romana (10 let), „Škůdci potravin“


 Alisa (10let), „Klíč – bezpečné pečení masa“, „Klíč – umývání rukou“

Nikola (10 let), „Co je správně, co je špatně?“

 Barbora (4 roky), Ondra a Aleš (3 roky), „Zdravé potraviny, které mám rád/a“

Eliška (8 let), „Nezdravá lentilka“

 Žaneta (6 let), „Z lesa a louky nosíme jen jedlé a zdravé houby“