Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Výzkum zaměřený na náhradu SO2 do kategorie

Zemědělský a potravinářský výzkum > Zemědělský a potravinářský výzkum> Technologie, technika, výzkum, odborné časopisy - Archiv> Technologie, technika, výzkum, odborné časopisy - Archiv

Výzkum zaměřený na náhradu SO2

Vydáno: 28.4.2010
Tisk článku
Cílem projektu EU „SO2SAY“ je nalezení postupů a látek k zabránění přístupu kyslíku a k inhibici polyfenoloxidázy, a také použití antioxidantů k zabránění hnědnutí polyfenolů ve výrobcích dosud konzervovaných oxidem siřičitým.

Tříletý projekt financovaný EU „SO2SAY(SO2 – SAme qualitY and shelflife of the product) má za cíl náhradu oxidu siřičitého, jako prostředku ke konzervaci a zachování jakosti (barvy) vín, šťáv, ovoce. Důvodem výzkumu je, že přes veškerou snahu o bezpečnost potravin mohou siřičitany u citlivých osob způsobovat bolesti hlavy a reakce v důsledku nesnášenlivosti a alergie. Je třeba najít postupy, při nichž se zachová senzorická kvalita (chuť, vůně, vzhled). Zásadními faktory oxidačních reakcí u těchto výrobků jsou kyslík, fenolické látky a enzym polyfenoloxidáza. Je třeba najít postup, kterým se vyloučí kontakt s kyslíkem, zabrání se působení enzymu nebo se použije jako antioxidační prostředek, který na rozdíl od obvyklých polyfenolů zachovává i po oxidaci neutrální vlastnosti (nehnědne, nemění chuť a vůni).

Výzkumníci ze skupiny pro sekundární rostlinné složky, ttz Bremerhaven pátrají po přirozeně přítomných polyfenolických látkách, které oxidací nehnědnou a nevyvolávají jiné nežádoucí vlastnosti. Tyto látky by měly být naneseny na potravinu ponořením do lázně nebo postřikem.

Další možností ochrany je zabránění přístupu kyslíku vytvořením takového polysacharidického povlaku na kouscích ovoce, který není negativně vnímán. Zároveň je třeba, aby povlak umožňoval sušení ovoce. Slibných výsledků bylo zatím dosaženo při použití škrobů a syrovátkových bílkovin.

Britští výzkumníci z nápojářského výzkumného ústavu Campden BRI zkoumají použití ochranných plynů nejen při balení, ale i během výrobního procesu.

Biochemici z Univerzity Wageningen usilují o izolaci polyfenoloxidázy a stanovení jejích vlastností, aby mohly být nalezeny postupy pro její inaktivaci.


Lebensmittel-Technologie, 43, 2010, č. ½, s. 40-41

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021