Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Zavlečení slintavky a kulhavky je tak „snadné"... do kategorie

Aktuality DO > Aktuality DO
Aktuality > Aktuality

Zavlečení slintavky a kulhavky je tak „snadné"...

Vydáno: 16.7.2014
Tisk článku
Autor: SVS ČR
Tisková zpráva SVS ČR ze dne 15. 7. 2014.

Na rizika zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) do zemí EU upozornil v pátek na zasedání evropských šéfů veterinárních správ Bernard Vallat, šéf OIE (Mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat), říká Milan Malena, ústřední ředitel Státní veterinární správy.

Toto onemocnění sudokopytníků, zejména skotu, v poslední době sužuje v severní Africe zejména Tunisko a při pohledu na mapu je jasné, jak je to do Evropy blízko! Riziko zavlečení existuje, kvůli turistickému ruchu (i pohybu vystěhovalců), je možné nákazu rozvléci například při dovozu potravin živočišného původu pro vlastní potřebu z těchto míst, kam směřují turisté i z ČR (popřípadě při nelegálním dovozu zvířat). Za prvé se to ze zemí mimo EU nesmí a za druhé se to na letištích kontroluje. Nicméně je potřeba upozornit na striktní dodržování tohoto zákazu. Státní veterinární správa proto upozornila místa vstupu, tj. orgány provádějící kontroly na mezinárodních letištích v ČR na nutnost zvýšené pozornosti při kontrolách. Stačí si připomenout polovinu devadesátých let, kdy nelegálním dovozem masa z Afriky byla slintavka a kulhavka zavlečena do Británie a jaké škody to znamenalo! Dalším stálým blízkým místem výskytu SLAK je například Turecko. V případě zavlečení by to znamenalo ohromné škody.

Nejde pouze o slintavku a kulhavku, ale též o vzteklinu, africký mor prasat, apod. Se vzteklinou je též třeba počítat, uvedl mimo jiné Bernard Vallat. Jde opět o severní Afriku, ale i celou řadu i evropských zemí. Zde je obranou zejména vakcinace zvířat a její kontroly při cestování, tranzitu a dovozech. To, že je ČR vztekliny prostá od roku 2002 stálo desítky milionů korun a udržení tohoto statutu je prvořadou snahou státního veterinárního dozoru.

V posledních dnech byl zjištěn osmý případ afrického moru prasat v Polsku, šlo o uhynulého divočáka u hranic s Běloruskem. Další nové výskyty jsou hlášeny z Lotyšska.

A u nás prakticky zapomenuté onemocnění snětí slezinnou neboli antraxem v posledních dnech zjistili u lidí v Maďarsku, šlo o požití masa z nelegální porážky, zřejmě původem z Rumunska a další případ byl zjištěn u uhynulého koně v Polsku.

Zásadní je při práci státního veterinárního dozoru prevence, ochrana chovů před zavlečením nebezpečných nákaz, kontrola přemísťování zvířat, preventivní opatření v chovech a monitoring nákaz a deklaraci nákazové situace. Též sledovat nákazovou situaci v okolních zemích a být připraveni přijmout v případě nutnosti odpovídající opatření. A také kontrolovat ochranná opatření, hygienu, dovozy, platné zákazy, vakcinaci, apod.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Zdroj:  SVS ČR

Související termíny

Ze slovníku Bezpečnost potravin A-Z portálu Bezpečnosti Potravin (klikněte pro zobrazení termínů):
Antrax
Slintavka a kulhavka

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021