Bezpečnost potravin

Zlatý stafylokok MRSA se objevil u ježků dlouho před zavedením antibiotik

Vydáno: 14. 1. 2022
Autor: Gate2Biotech

Informace portálu Gate2Biotech

Zlatý stafylokok Staphylococcus aureus si poprvé vyvinul obávanou rezistenci vůči antibiotiku methycilinu asi před 200 lety. Vyplývá to z velkého mezinárodního výzkumu, na němž se podíleli odborníci University of Cambridge, Wellcome Sanger Institute, Serum Statens Institut a Royal Botanic Gardens, Kew, kteří zkoumali genetickou historii této bakterie.

Kredit: CC0 Public Domain.Vycházeli z pozoruhodného objevu při zkoumání ježků v Dánsku a Švédsku, podle něhož až 60 procent ježků nese zlatého stafylokoka mecC-MRSA. V nové studii zjistili, že ve výtěrech ježků z Evropy a Nového Zélandu je velké množství zlatých stafylokoků.

Badatelé věří, že se zmíněná rezistence na antibiotika u zlatého stafylokoka vyvinula jako adaptace na sdílení ježčí kůže s houbou Trichophyton erinacei, která si vyrábí vlastní antibiotika

Tímto způsobem podle nich vznikla obávaná „masožroutská“ superbakterie MRSA (methicillin-resistant Staphylococcus aureus). Jak se zdá, vznik této rezistence vůči antibiotikům předchází nástup antibiotik v medicíně a v zemědělství.

Zlatý stafylokok MRSA byl poprvé nalezen u pacientů v roce 1960. Typ mecC-MRSA se přitom podílí asi na 1 infekci z 200. Kvůli rezistenci vůči antibiotikům je léčení infekcí MRSA velmi obtížné. Podle Světové zdravotnické organizace WHO je MRSA jednou z největších hrozeb lidskému zdraví v současném světě. Je to také zásadní hrozba pro živočišnou výrobu.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Více informací naleznete zde: Superbug MRSA arose in hedgehogs long before clinical use of antibiotics (phys.org)

 

Zdroj: Gate2Biotech